Názory a argumenty

Ondřej Konrád: Kalouskův odchod jako signál?

Názory a argumenty

Ondřej Konrád: Kalouskův odchod jako signál?
Miroslav Kalousek

Plus

Možná měl zakladatel TOP 09 své sbohem straně už dlouho naplánované na přelom září a října. Nicméně do toho vpadla vládní polízanice s odchodem Pirátů z vlády, doprovázená jejich emotivní tiskovou konferencí, po které se zdá případná budoucí spolupráce mezi nimi a ODS spíš zablokovaná.
Ondřej Konrád

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Možná měl zakladatel TOP 09 své sbohem straně je už dlouho naplánované na přelom září a října. Nicméně do toho vpadla vládní polízanice odchodu Pirátů z vlády doprovázené jejich emotivní tiskovou konferencí, po které se zdá případná budoucí spolupráce mezi nimi a ODS spíš zablokovaná. I když čas jistě bude hrany milosrdně obrušovat a bůhví co vzejde z voleb na podzim příštího roku. Ostatně Vít Rakušan už stačil zmínit, že pravostředové subjekty budou ještě Piráty potřebovat, k čemuž se ovšem váže ona ohlášená rezignace Miroslava Kalouska na členství ve straně, kterou před 15 lety budoval od počátku s tím, že se jeho hlavní tváří stane Karel Schwarzenberg, čili osobnost pro jistou část voličského spektra jednoznačně akceptovatelná, a ne třeba celý soubor příčin Schwarzenbergovi validity vypočítávat. Takže bylo oč se opírat. Nebyl větší problém získat finance na kampaň. A někdejší lidovecký šéf Kalousek také přitáhl do nové strany řadu bývalých kolegů z nejrůznějších regionů. TOP 09 pak na scénu vystartovala v podstatě raketově. Rok po vzniku získala ve volbách 16 a půl % hlasů, čili 41 mandátů a z toho plynoucích pět vládních křesel v Nečasově vládě, což vše bylo souhrou v podstatě optimálních okolností, které se sice opakovat mohou, ale představit si to není snadné, respektive příhodnou situaci proto, aby Kalousek úspěšně postavil už druhý subjekt, o kterém nějaký čas mlhavě hovoří a který by stál na pravicových principech, jež by chtěl Kalousek dodržovat hlavně v hospodářské oblasti mnohem důsledněji než současná vláda. Již kvůli tomu permanentně kritizuje, ale v zásadě by jejím stranám byl za rok možným partnerem. A oznámení o konci členství v TOP 09 jako by leccos signalizuje, přičemž lze předpokládat, že v části podnikatelského spektra respektovaný a pro svůj suchý humor oblíbený Kalousek vy prostředky k rozjezdu nového projektu asi získal. Složitější by to ovšem bylo s konstrukcí celostátní strany čili angažování dostatečného počtu důvěryhodných osob v regionech a otevírání množství místních odboček. Bez celostátního záběru by projekt ve všeobecných volbách těžko uspěl atd.. A pak je tu ovšem ještě otázka, tak řečeno kruciální Kalousek sice požívá jisté popularity, ale zároveň je i mezi středopravicovými voliči k němu samému dost skepse. Po dlouhých a leckdy krkolomných dekádách jeho politické kariéry, což by se ale přesto dalo překonat. Koneckonců už se to jednou stalo prostřednictvím Schwarzenberg doma charismatu a kredibility. Kalousek nedávno vyhlašující, že nová strana musí vzniknout nejpozději po Novém roce. Možná o někom aspoň trochu podobné, ví a třeba už jsou i dohodnuti. Ale snad všichni tuzemští političtí pozorovatelé a glos senátoři si Rath tím zatím marně lámou hlavy.

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu