Názory a argumenty

Ondřej Konrád: Stačilo! přepočet nestačí

Názory a argumenty

Ondřej Konrád: Stačilo! přepočet nestačí
Europoslankyně a šéfka KSČM Kateřina Konečná

Plus

Že se koalice Stačilo!, která kvůli scházejícím jen devíti hlasům nevstoupila na podzim do zastupitelství v Libereckém kraji, nehodlala s krutým součtem smířit, se dalo pochopit. I že se po zamítavém verdiktu krajského soudu obrátila na soud ústavní. Ten také před Vánoci její námitku uznal. V tom smyslu, že se nemají přepočítat výsledky v celém kraji, ale pouze v pěti okrscích. O které koalici šlo, a doložila sedm čestných prohlášení voličů o tamním pochybení. 
Ondřej Konrád

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Že se koalice stačilo, která kvůli scházejícím jen devíti hlasům nevstoupila na podzim do zastupitelstva v Libereckém kraji, nehodlala s krutým součtem smířit, se. Dalo pochopit i že se po zamítavém verdiktu krajského soudu obrátila na soud ústavní. Ten také před Vánoci její námitku uznal v tom smyslu, že se ovšem nemají přepočítávat výsledky v celém kraji, ale pouze v pěti okrscích, o které koalici šlo, a doložila sedm čestných prohlášení voličů o tamním pochybení. Ústavní soudci ovšem také upozornili, že stěžovatelka čili stačilo v Libereckém kraji šlo o spojení KSČM a České strany národně socialistické. Do některých volebních komisí nedelegovala své zástupce a zkomplikovala si tím své postavení. Pokud jde o přesvědčivé doložení konkrétního porušení volebního zákona, krajský soud tedy přepočet 1084 hlasů provedl. Skutečně shledal ve třech okrscích dílčí chyby, především pokud jde o zacházení s neplatnými hlasy, ale přitom nezjistil, že by nebyly přičteny preferenční hlasy kandidátce stačilo, což byl jednu z hlavních důvodů podnětu. A co se jeví jako hlavní? Podle soudu nepřišla koalice o křesla v hejtmanství kvůli devíti hlasům, ale pěti, což je útěcha chabá, stejně jako soudní pokárání volebních komisí, které mají pracovat korektně, i když lidské chyby jsou prostě lidské chyby a zcela se jim nikdo nevyvaruje. Neúspěšná stěžovatelka ovšem asi míní ve své práci pokračovat, i když není jasné, jak a čeho by mohla dosáhnout. Chtěla nový součet? Toho nejprve nedosáhla zásahem Ústavního soudu pak ano, ale volební výsledek se tím nezměnil. Ostatně i kdyby koalice stačilo, získala dva mandáty, o které jde. Poměr sil by zůstal stejný. Většinu by nadále držel tandem starostů pro Liberecký kraj v čele s několikanásobným hejtmanem Martinem Půtou a koalice spolu, jen by měl nejtěsnější převahu jednoho hlasu. To je sice méně pohodlné, ale vládnutí to neznemožňuje. A jakkoli se dalo, stížnostem stačilo až doposud rozumět. Po přepočtu už je to obtížnější, neboť dál než k Ústavnímu soudu u nás jít nelze. Ale pokud někdo chce vepři pokračovat, zbývají mu už jenom mezinárodní instituce a představa, že by se poté, co se v tomto případě odehrálo v ČR, Evropský soud rozhodl nařídit ještě jeden přepočet v malých okrscích jednoho kraje ČR, je dost iluzorní. Natož aby stačilo, mohla uspět s požadavkem na zrušení a tudíž opakování voleb v celém kraji. Když to domácí ústavní soudci odmítli, protože stěžovatelka proto neměla žádné důvody a důkazy. Kdo je, jak se říká, povahy podezřívavé, může si myslet, že stačilo paní Konečné tu vede svoji kampaň před podzimními všeobecnými volbami poukazující na to, že zástupci vládních stran mají v kraji k ruce spřízněný soud. Také proto nebudou disponovat žádnými důkazy. Ale pracovat se přece dá i se značně zneužitelným a pro jisté typy oblíbeným úslovím na každém šprochu pravdy trochu.

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu