Názory a argumenty

Ondřej Konrád: Trumpovské povzbuzení české opozici

Názory a argumenty

Ondřej Konrád: Trumpovské povzbuzení české opozici
Donald Trump a Andrej Babiš v Bílém domě

Plus

Jakkoli se to zdá jedněm naprosto nepochopitelné, pro druhé je magnetismus Donalda Trumpa jakoby neodolatelný. Anebo na ně zkrátka dělá dojem. A řeč není o amerických voličích, nýbrž některých tuzemských politicích.
Ondřej Konrád

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Jakkoli se to zdá jedním naprosto nepochopitelné, pro druhé je magnetizmus Donalda Trumpa jakoby neodolatelný, anebo na ně zkrátka dělá dojem. A řeč není a amerických voličích, nýbrž o některých tuzemských politicích. Vždyť Andrej Babiš měl svého času na sociálních sítích podobenku, což je pro tento případ velmi výstižné slovo. V červené kšiltovce s bílým nápisem Silné Česko. Ačkoli je barva hnutí ANO sytě modrá. Fotografie ovšem zmizela po událostech šestého ledna 2021 v Kapitolu. Babiš se od pokusu o násilný puč odtáhl. Svým způsobem šel ještě dál prezident Zeman, když v gratulaci k Trumpově zvolení před osmi roky napsal, že ho političtí odpůrci nazývali českým Donaldem Trumpem, protože v řadě otázek sdílejí tytéž postoje. Že by tak ale ve skutečnosti Zemana někdo označoval, vzpomínáme marně. Zatímco každému bylo zřejmé, jak by český prezident uvítal pozvání do Bílého domu, kterého se mu ale nedostalo a média spekulovala, jestli není příčina v poradci Nejedlému, respektive jeho blízkosti Kremlu. Odmítnutý Zeman se pak na revanš přestal trvale o Trumpovi i jen zmiňovat. Obrátil až nyní, kdy uvítal druhý Trumpův triumf. Během rozhovoru pro Parlamentní listy si nasadil originální čepy si myslí Amerika, kde jíte gain a předpověděl, že příští americký prezident přiměje Ukrajinu k mírovým rozhovorům asi podle ruského gusta. Babiš, který ta Trumpova prvého období coby premiér v Oválné pracovně byl, jsi před letošními volbami jeho vítězství přál, a tedy se také asi těžší. Zřejmě hlavně proto, že se mu zamlouvá Trumpův povzbudivý comeback. Čili to, co má podle všech průzkumů sám za rok na dosah. I když si nemůže být jist, jestli Trump například viditelně nezesílí tlak na evropské zbrojení, kterému mnozí Babišovi voliči nerozumí. A ještě víc jsou proti němu sympatizanti SPD. Ačkoli Tomio Okamura se také deklaroval jako Trumpův příznivec. Prý proto, že chceme mír a Trump je míru pro Okamuru zřejmě zárukou. Ale jak bude budoucí hlava USA postupovat ve věcech válek Ruska, ukrajinské, izraelsko-palestinské anebo vůči Íránu a čínským výhrůžkám Tchaj-wanu, není vůbec jasné. Oběma opozičním politikům pak Trump nepochybně imponuje coby silná persona, po jaké je v části českého elektorátu poptávka, i když snad nikoli z trumpovským i vypjatě autoritářskými rysy.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu