Názory a argumenty

Petr Hartman: Pestrá nabídka kandidátek do evropských voleb nezajistí větší zájem občanů

Názory a argumenty

Petr Hartman: Pestrá nabídka kandidátek do evropských voleb nezajistí větší zájem občanů
Europoslankyně a šéfka KSČM Kateřina Konečná představila koalici do evropských voleb Stačilo!

Plus

Nadávat na Brusel a nechodit k volbám do Evropského parlamentu. Tak by se dal shrnout postoj nemalé části občanů České republiky k fungování Evropské unie. Nezájem o evropské dění potvrzují čísla o volební účasti.
Petr Hartman

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Nadávat na Brusel a nechodit k volbám do Evropského parlamentu. Tak by se dal shrnout postoj nemalé části občanů ČR k fungování EU. Nezájem o evropské dění potvrzují čísla o volební účasti. Ta se dosud v Česku nikdy nedostala nad 30 %, přitom průměr EU je lehce nad 50 %. Zkrátka volby do Evropského parlamentu nepovažuje většina českých občanů za důležité, proto se jich neúčastní. Neplatí to pro jednotlivé strany, hnutí a nejrůznější koalice. Jejich nabídka bývá tradičně pestrá. O přízeň usilují někdy s poněkud bizarními názvy. Některá uskupení se do boje o křesla v Evropském parlamentu opakovaně pouští s heslem není důležité vyhrát, ale zúčastnit se, což potvrzují jejich zisky, které se počítají v desetinách %. A neodradí je ani fakt, že nemají šanci přehoupnout se přes jedno %, a tudíž nedosáhnou na příspěvek za obdržené hlasy. Patrně se utěšují tím, že náklady na většinou předem prohraný boj nebývají závratné. Hlavně kvůli tomu, že ČR tvoří v evropských volbách jeden volební obvod. Proto stačí podat jednu kandidátku. Za ní musí politická uskupení zaplatit 19000 korun. Nepotřebují tudíž shánět horentní sumy a také davy lidí ochotných nechat se zapsat na kandidátku. Maximálně na ní může být 28 osob. Přitom při účasti ve sněmovních volbách by ideálně měly strany a hnutí sestavit hned 14 kandidátek pro každý kraj jednu. To už vyjde na 266000 korun. S takovýmito počty si příliš nelámou hlavu uskupení, která mají reálné ambice získat křesla v Evropském parlamentu. Letos jich bude pro ČR k dispozici 20. Při pohledu na odevzdané kandidátky by se mohlo zdát, že o ně nestojí některé zavedené politické značky. Je to dáno tím, že se spojily do koalic. Asi nejvíce sledovaná je ta s názvem spolu. Úspěšný projekt pro poslední sněmovní volby. Tentokrát otestuje svoji životnost na evropské úrovni. Přitom právě pohled na fungování EU patří k tématům, na kterých občanští demokraté hledají jen obtížně shodu s koaličními partnery, tedy s lidovci a s TOP 09. Svědčí o tom také jejich členství v rozdílných frakcích v rámci Evropského parlamentu. Při pohledu do seznamu odevzdaných kandidátek byste marně hledali komunisty. Ti jsou součástí uskupení s názvem stačilo. Dosavadní výsledky volebních preferencí jim momentálně dávají šanci na zisk alespoň jednoho mandátu. Podobně nadějně zatím nevypadají vyhlídky sociálních demokratů, kteří se tentokrát budou o přízeň voličů ucházet pod názvem soc. Dem. Také oni si mohou v evropských volbách otestovat, zda se pomalu vrací na politické výsluní nebo zda se ještě pevněji usadil i v politickém zákulisí. Rozhodnou o tom hlasy těch, kteří budou ochotni k evropským volbám přijít. Zatím nic nenasvědčuje tomu, že by jejich měl být rekordní počet. Přitom nabídku, alespoň podle počtu podaných kandidátek mají lidé poměrně pestrou.

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu