Názory a argumenty

Petr Holub: Chvála obchodníků se zbraněmi. Těch z Česka

Názory a argumenty

Petr Holub: Chvála obchodníků se zbraněmi. Těch z Česka
Michal Strnad, majitel zbrojařské společnosti Czechoslovak Group

Plus

V přijímací místnosti s dřevěným obložením se nechal vyfotit elegantní třicátník s třídenním strništěm a rozhalenkou, v drahém proužkovaném saku a se stejně luxusními hodinkami. Portrét zabírá horní třetinu strany vlivného německého deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung a je opatřen titulkem: „Český miliardář chce na Ukrajině budovat zbrojní továrny“.
Petr Holub

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • V přijímací místnosti s dřevěným obložením se nechal vyfotit elegantní třicátník s třídenním strništěm a rozhalenkou, trhem proužkovaném saku a stejně luxusními hodinkami. Portrét zabírá horní třetinu strany vlivného německého deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung a je opatřen titulkem český miliardář chce na Ukrajině budovat zbrojní továrny. V textu se dozvídáme, že současný majitel holdingu CSG, tedy Czechoslovak Group, Michal Strnad patří k největším podnikatelům v obranném průmyslu v celé středovýchodní Evropy a může v blízkých letech konkurovat německému gigantu Rheinmetallu. S podnikem začali ho jeho otec, který vykupoval do šrotu staré tanky. Pak si ovšem uvědomil, že může renovovat a prodat s daleko větším ziskem. Dnes CSG vyrábí dělostřelecké granáty, ruční palné zbraně, radary, houfnice, jejich podvozky, Tatra. Značná část produkce dnes míří na Ukrajinu. Hlavně zrenovované tanky T-72 tvoří důležitou součást tamních vojenských sil. Oslovovat miliardáře, který navíc vydělává další miliardy na vývozu zbraní, které jsou bezprostředně určeny k zabíjení, je značně neobvyklé. Likvidace zbrojních fabrik přece byla důležitou součástí image prvního polistopadového prezidenta Václava Havla. Proč teď oslovovat někoho, kdo zbohatl na jih konkurzní podstatě? Ještě neobvyklejší je ovšem okolnost, že tuzemské zbrojaře oslavují zahraniční novináři. O Češích přece málokdy vůbec ztrácejí slovo. Vysvětlení nabízejí němečtí novináři v samotném článku. Podnik Michala Strnada je součástí know-how, pro které v současné době nemá Evropa alternativu. EU nedokázala ze svých zdrojů zajistit dodávku milionů dělostřeleckých granátů pro ukrajinskou armádu iniciativou prezidenta Petra Pavla však ty si dokázali nakoupit granáty ve třetích zemích. Zbrojař Strnad se k tomu v článku nehlásí. O jeho kontaktech na Ukrajinu ovšem dostatečně vypovídá, že chce do konce roku zahájit investici do ukrajinských zbrojovek řádu miliard korun. Za to, že se díky tuzemské obchodní iniciativě mohou Ukrajinci efektivně bránit ruské ofenzivě, oslavil Čechy i britský deník Daily Telegraph. Z toho už je možné usoudit, že výkony tuzemských zbrojařů a obchodníků se zbraněmi oceňuje celá Evropa, jako už dlouho nic českého neoceňovala. To jsou paradoxy, řekl by jeden z hrdinů. Divadelní hra již zmíněného prezidenta Havla. Samotný fakt, že se Češi opět stávají lídry zbrojního průmyslu, spíše ukazuje, jak se časy mění, a to nikoli k lepšímu, o čem jsme si mysleli, že už nikdy nemůže přijít. To se stalo součástí všedního dne. Proto ani nelze popřít, že Frankfurter Allgemeine Zeitung schválí zcela oprávněný mladšího českého miliardáře, který dokázal vytrhnout trn z paty dokonce velkému Německu.

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu