Názory a argumenty
Poslechněte si všechny páteční komentáře s Petrem Schwarzem
Názory a argumenty
Plus
Spor o sklenici vody. Příliš rozvážní, příliš úzkostliví. Diagnóza MMF pro českou ekonomiku. Premiér Fiala by měl zarazit střety mezi ministryní Černochovou a šéfem armády Řehkou. Co opravdu prosadí nová Evropská komise? Zlý Putin a pomýlení Rusové, anebo je to jinak?
Petr Schwarz
Přepis epizody
-
Další vyostření koaličně-opoziční vztahů. Jak je to s životní úrovní Čechů a Němců? Či diagnóza české ekonomiky od Mezinárodního měnového fondu nejenom. Tato témata rozeberou následující půlhodince Názorů a argumentů naši komentátoři. Příjemný a ničím nerušený poslech přeje Petr Schwarz Názory a argumenty.
-
Vztahy mezi vládní koalicí a opozicí jsou dlouhodobě více než vyostřené. Další kapku přilila chystaná mimořádná schůze sněmovny, kterou si vyžádala opozice s cílem odvolat předsedkyni dolní komory parlamentu Markétu Pekarovou Adamovou. A o tom budu teď hovořit s komentátorem ČRo Petrem Hartmanem. Dobrý den. Petře, koalice hrozí, že může na tento požadavek tvrdě zareagovat, například odvolání místopředsedy sněmovny za hnutí ANO. Nakolik je to reálné?
-
Kdybychom se na to podívali čistě teoreticky, tak reálnější samozřejmě než odvolání předsedkyně PS je odvolání některého z místopředsedů hnutí ANO ve vedení PS. Konkrétně se hovořilo o Karlu Havlíčkovi, ale znovu opakuji, je to spíše teorie a to je teorie. Vychází z toho, že když jste součástí vládní koalice, tak máte většinu v PS, takže těžko opozice může prosadit svou. To znamená, že i když bude svolána mimořádná schůze, která by měla řešit odvolání Markéty Pekarové Adamové z čela sněmovny, tak není pravděpodobné, že by byl schválen program této schůze a že by ona byla odvolána. Ale pokud samozřejmě by koalice se rozhodla, že změní obsazení sněmovny, tak může prosadit svoji vůli. A nemyslím si, že by to bylo úplně šťastné, že by ty vztahy, které už tak jsou vyhrocené mezi vládní koalicí a opozicí, se ještě přiostřily. Přitom i sama vláda, když hodnotila tři roky své činnosti, tak poukázala na to, že obstrukce ve sněmovně jsou daleko rozsáhlejší, než tomu bylo v minulosti zvykem, že se týkají často i věci, u kterých se nepředpokládalo, že by nějaké obstrukce byly, a nedávají ani logiku. Takže pokud by ta válka pomyslná mezi vládní koalicí a opozicí ještě přerostla v to, že si budou převalovat na poslední rok, dá se říci, funkce, tak by to nebylo nic pozitivního a ne, získala by na tom vládní koalice žádné kladné body. Když hovoříme o tom vztahu s opozicí, tak tam je také zajímavé to, že vlastně v opozici se ocitly i Piráti, když opustili Fialův kabinet. A také v té době se uvažovalo o tom, zda by tedy ve vedení sněmovny jako místopředsedkyně měla zůstat Olga Richterová. Nakonec vládní koalice rozumně usoudila, že není důvod k tomu, aby ji Olgu Richterovou odvolávali. Sama Olga Richterová také neměla ambici, aby rezignovala, takže tam se nic nezměnilo a myslím si, že ve vedení sněmovny se nic zásadního nezmění v tom složení. A bohužel musím říci, bohužel se podle mého názoru do konce volebního období nezmění a nic na té atmosféře ve sněmovně. Naopak si myslím, že ta atmosféra bude dále houstnout, protože se budou blížit sněmovní volby a tam budeme svědky toho, že se budou vzájemně různě osočovat a vzájemně soupeřit nejenom vládní koalice versus opozice, ale že napětí bude vzrůstat jak uvnitř vládní koalice, tak i uvnitř opozice, protože ty jednotlivé strany se budou snažit získat voliče a většinou právě budou cílit na podobný typ voličů, ať už těch, kteří jsou v opozičních řadách, neboť i z řad vládní koalice. Petře, děkuji, na slyšenou.