Názory a argumenty

Robert Schuster: Proč budou muset občané Berlína jít po roce znovu k volbám

Názory a argumenty

Robert Schuster: Proč budou muset občané Berlína jít po roce znovu k volbám
Volby v Berlíně

Plus

Německou metropolí Berlínem otřásl nedávno verdikt tamního ústavního soudu. Tribunál rozhodl o opakování loňských voleb do zastupitelstva města i jednotlivých městských částí. Něco takového se v Německu ještě nikdy nestalo, a proto to vyvolalo značné pozdvižení.
Robert Schuster

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Německou metropolí Berlínem otřásl v minulých dnech verdikt tamního ústavního soudu. Tribunál rozhodl o opakování loňských voleb do zastupitelstva města jednotlivých městských částí. Něco takového se v Německu ještě nikdy nestalo, a proto to vyvolalo značné pozdvižení. Důvodem, proč se budou muset volby zopakovat, byla řada problémů, které svého času hlasování na mnoha místech doprovázely a budily pochybnosti o regulérnosti voleb. V některých volebních místnostech chyběly hlasovací lístky, takže členové komisí narychlo kopírovaly přímo na místě, ačkoli museli vědět, že něco takového je nepřípustné, neboť se jednalo o oficiální dokumenty. Jinde měli k dispozici špatné sady hlasovacích lístků, přičemž ty správné nebylo zase možné obratem dovézt, protože v den voleb se v Berlíně běžel mezinárodní maraton a v celém městě byla řada uzavírek. Mnoho voličů tak odešlo domů s nepořízenou, aniž by odevzdali svůj hlas. Někde zase zůstaly volební místnosti otevřené dlouho po 18. hodině, když už volby oficiálně skončily a v televizích se objevovaly první odhady výsledků. Zkrátka bylo to příliš mnoho chyb najednou. Vedení města se přitom dlouho tvářilo, že za problémy nemůže. Dokonce ani neuznalo za nutné se za to občanům omluvit. Kromě šéfky zemské volební komise nikdo neodstoupil. Za to všechno nyní vystavili ústavní soudci místních vládě zdrcující posudek, v němž konstatoval i řadu systémových selhání. Nařídili proto hlasování úplně zopakovat. Praxi to znamená, že všichni, co před rokem kandidovali, musí být na hlasovacích lístcích uvedení i tentokrát bez ohledu na to, zda se ještě vůbec chtějí o mandát znovu ucházet, či nikoli. V jednom případě to dokonce povede k absurdní situaci, že politička, která v mezičase přestoupila od zelených a postkomunistické levici, bude po roce opět figurovat na kandidátce své bývalé strany. Jiná změna, která si mezitím odehrála, nakonec, může být pro budoucnost Berlína daleko zásadnější. Jestliže loni vyhráli sociální demokraté a obsadili pozici starostky města a zelení byli za nimi v těsném závěsu na druhém místě. Tak by se mohlo pořadí otočit. A nejenom to podle aktuálních průzkumů by skončili sociální demokraté v německé metropoli až třetí, protože mezi ně a zelené by se ještě mohli vklínit křesťanští demokraté. Všechno samozřejmě ještě může dopadnout úplně jinak, protože kampaň, na kterou nemá přísně vzato nikdo chuť ani peníze, se teprve rozjíždí. Na stranu druhou by ale bylo velkým překvapením, pokud by voliči přešli potíže při uspořádání loňských voleb jen tak mávnutím ruky a třeba s povzdechem to je prostě Berlín. A hlasovali úplně stejně jako před rokem. Na to má německá metropole příliš problémů, počínaje pokračující bytovou krizí až po nefunkční úřady. Teď k tomu všemu ještě dost, ale potvrzeno černé na bílém, že ani neumí uspořádat demokratické volby.

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu