Názory a argumenty

Tereza Zavadilová: Když se dva perou, TikTok se směje

Názory a argumenty

Tereza Zavadilová: Když se dva perou, TikTok se směje
tiktok

Plus

Sociální sítě se staly nedílnou součástí našich životů, skoro jako by tu byly od nepaměti. Přitom jejich éra trvá tak zhruba dekádu, přišla až ve chvíli, kdy se masově rozšířily chytré telefony. Změna, kterou do společnosti, politiky i do individuální psychologie lidí sociální sítě přinesly, je obrovská a ještě zdaleka ne vyhodnocená. Včetně temné strany, jako je nástup fake news a populismu.
Tereza Zavadilová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Sociální sítě se staly nedílnou součástí našich životů. Skoro jako by tu byly od nepaměti. Přitom jejich éra trvala tak zhruba dekádu. Přišla až ve chvíli, kdy se masově rozšířily chytré telefony. Změna, kterou do společnosti, politiky i do individuální psychologie lidí sociální sítě přinesly, je obrovská a ještě zdaleka ne vyhodnocena. Včetně temné strany, jako je nástup fake news a populismu. Symbolem vzestupu sociálních sítí se stal Facebook, gigant, kterého jeho majitel Mark Zuckerberg před rokem přejmenoval na Meta Platforms. Vizionář otočil kormidlo jiným směrem. Místo rozvoje nyní už tradiční sociální sítě rozhodl, že Facebook se stane pánem metaverzum prostoru mezi fyzickým světem a virtuální realitou. Krok to v danou chvíli byl i vcelku logický. Sociální síť se dostávala pod velký politický tlak kvůli řadě věcí od zneužívání dat uživatelů a manipulaci s obsahem veřejným míněním až po šíření nenávisti a působení psychických problémů uživatelům. Atraktivitě metaverzum loni nahrávalo celkové klima. Kryptoměnové inovace byli na vrcholu a virtuální realitu zpopulárněla pandemie, kdy lidé museli svůj pracovní i volný čas trávit z velké části on-line. Jenže válka a drahota s sebou přinesli zpět čistě fyzické starosti a od technologických firem se štěstěna odvrátila. Podobně je na tom kryptoměn, nový svět, který si letos finančně hroutí budoucnost. Metaverzum se odsouvá. Akcie majitele Facebooku, společnosti meta, se během roku zřítily na třetinu lednové hodnoty. Kromě výhledu do budoucnosti se Facebooku zhoršily i finanční výsledky a Zuckerberg ohlásil, že propustí 11000 lidí. Na jiné straně stejné barikády propouští lidi také Elon Musk, který nedávno koupil Twitter. Ani této sociální síti se moc nedaří jak finančně, tak z hlediska kvality obsahu. Obě zmíněné americké sociální sítě se navíc dostaly pod tlak doby. Twitter ještě těsně na hraně, ovšem Facebook už je považován spíše za platformu pro starší a pokročilé sociální sítě. Poklesu popularity psaných statusů a fotek mezi mladými uživateli snažila zabránit tím, že koupila Instagram a WhatsApp. Úplně to ale nepomohlo. Bývalý Facebook letos ruku v ruce s poklesem tržeb ohlásil pokles počtu denních uživatelů. Poprvé za celou svou existenci americké sítě zválcoval čínský TikTok, který mládež miluje. A zatímco obě starší sociální sítě v posledních dnech ohlásily masivní nucené propouštění, což se nikdy v tomto rozsahu nestalo, TikTok poměrně cynicky oznámil, že na americkém trhu nabere 1000 vývojářů. I na tomto poli tedy platí čím dál častější, když se dva perou, Čína se směje.

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu