Názory a argumenty

Tereza Zavadilová: Muskovo psí šetření

Názory a argumenty

Tereza Zavadilová: Muskovo psí šetření
Elon Musk se zvoleným prezidentem Donaldem Trumpem a zpěvákem Kidem Rockem na zápase UFC v newyorské Madison Square Garden (16. listopadu 2024)

Plus

Když před volbami Donald Trump prohlásil, že si vezme svého kamaráda, nejbohatšího člověka na světě Elona Muska de facto do vlády, vyvolalo to zaslouženou pozornost. Komentátoři upozorňovali na střet zájmů, jiní to brali jako vtip, či se doufalo, že Trump volby nevyhraje, takže se to nestane. Jenže už se to děje a celá záležitost nabírá poněkud absurdní podobu.
Tereza Zavadilová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Když před volbami Donald Trump prohlásil, že si vezme svého kamaráda, nejbohatšího člověka na světě Ilona, maska de facto do vlády, vyvolalo to zaslouženou pozornost. Komentátoři upozorňovali na střet zájmů, jiní to brali jako vtip či se doufalo, že Trump volby nevyhraje, takže se to nestane. Jenže už se to děje a celá záležitost nabírá poněkud absurdní podobu. Musk si nově vytvořené tzv. ministerstvu vládní efektivity pojmenoval tak, aby zkrátka dávala slovo Dodge, což je jeho oblíbená kryptoměna se značkou psa. Oblíbená je, protože vznikla jako vtip. Fakticky nemá žádnou hodnotu. Trump s Muskem uvedli, že z vládních výdajů škrtnout dva biliony dolarů během necelých dvou let, to je nemožné, pokud nechtějí škrtnout celý stát, protože po odečtení mandatorních výdajů typu penze a zdravotnictví zbydou právě ani ne dva biliony. Pravda je, že zadlužení Ameriky od covidové pandemie výrazně vzrostlo. Dosahuje úrovně zadluženého jihu Evropy a roční deficit je příliš velký. Nějaké šetření bude muset přijít. Jenže Trump v ekonomickém programu leccos naslibovala, a to především dvěma nesourodým skupinám voličů těm chudým a také nejbohatším, těm nízkopříjmovým. Například zvýšení daňových úlev na děti a škrtnutý daní ze sociálních dávek, což připraví rozpočet o stamiliardy dolarů. Těm bohatým budoucí prezident také slíbil daňové škrty, respektive ponechání daňových úlev z roku 2017, které Trump tehdy prosadil a které měly v příštím roce skončit. Snížena má zůstat i daňová sazba pro nejbohatší a pro firmy. Právě tyto úlevy jsou kritizovány za to, že nejvíc přispěly k růstu federálního dluhu podle rozpočtového úřadu amerického Kongresu skoro o pět bilionů dolarů. Trumpova hospodářská krize není jen o daních a dávkách. Ztělesňuje jí právě Musk. Tvořící se vláda slibuje zmenšit regulace, tedy veřejnou kontrolu nad tím, co dělají technologické firmy, aby se odstartoval raketový pokrok. Úřady, které na ně dohlížejí. Chci s škrtat a úředníky vyhazovat. Právě to má učinit Ameriku znovu velkou. Proto Trumpa podporoval i lidé kolem kryptoměn a umělé inteligence. Je to paradoxní situace. Trump chce být sluha dvou pánů, chudších mas, kterým chce nechat vyšší dávky a servírovat konzervativní, tedy rodinné a poněkud vesnické hodnoty. A pak ultra boháče, novodobou technologickou oligarchy, která chce změnit svět k obrazu svému pasákovi. Plány na osídlení Marsu do 20 let budiž toho křiklavým příkladem. Nutno dodat, že i do takových plánů má jít velká část veřejných peněz. Jenže současná doba má paradoxní podstatu jako zmíněná kryptoměna Dodge, se kterou se, ač je k ničemu čile obchoduje. Musk si hraje s ní i s lidmi a hýbe kurzem svými poznámkami nahoru a dolů. Co slovo, to miliardy. Asi čeká, že takto půjde kouzlit i se státní kasou. Trumpův kabinet bude jednou rukou rozdávat nejbohatším a nejchudším ministerstvo miliardář Musk a druhou rukou ušetřit biliony. Jsem biliony tam.

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu