Názory a argumenty

Týden očima Petra Schwarze: Cesty k naději i do nikam

Názory a argumenty

Týden očima Petra Schwarze: Cesty k naději i do nikam
Na Slovensku lidé volí v předčasných parlamentních volbách

Plus

Zase jednou dobrá zpráva na úvod: během několika dní se sbírkou mezi lidmi podařilo vybrat ještě o mnoho víc než potřebných 100 milionů na léčebné výlohy pro dvouletého Martínka, který trpí těžkou vrozenou chorobou, je odkázán na péči okolí a jehož nadějí je velice nákladná genová terapie v zahraničí, kterou ale zdravotní pojišťovna nechtěla uhradit.
Petr Schwarz

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Zase jednou dobrá zpráva na úvod. Během několika dní se sbírkou mezi lidmi podařilo vybrat ještě o mnoho víc než potřebných 100 milionů na léčebné výlohy pro dvouletého Martínka, který trpí vrozenou těžkou chorobou, je odkázán na péči okolí a jehož nadějí je velice nákladná genová terapie v zahraničí, kterou ale zdravotní pojišťovna nechtěla uhradit. Tak a teď k těm obvyklým záležitostem. Vláda schválila svůj návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem trochu přes čtvrt bilionu. Rozbory nechám na ekonomických expertech. A také schválila nákup nejmodernějších stíhaček F-35, které jsou hodně drahé. Ale v době, kdy Rusko opakovaně hrozí, že svou agresi zaměří i na zbytek Evropy, bez debat potřebné. Předsedkyně Evropské komise von der Leyenová v Praze po setkání s premiérem Fialou oznámila, že jí komise schválila Česku revidovaný národní plán obnovy a naše země dostane na transformaci ekonomiky a přechod k čistým energiím navrch přes 53 miliard korun. Celkem tedy z plánu obnovy má být investováno přes 224 miliard. Teď už záleží jen na Česku, jak peníze dokáže využít. Polsko dostavilo 15 km předposledního úseku dálnice z přímořského Štětína na jejich, která tak nyní končí na českých hranicích a už na ní zbývá dostavět ten jeden dvoukilometrový tunel, který má být hotov půlce příštího roku. Jenže na českých hranicích končí tato dlouhá dálnice. Doslova z naší strany se napojení ještě vůbec nezačalo stavět, což Poláky pochopitelně štve. Německo s okamžitou platností začalo na českých hranicích provádět kontroly. Zatím ne stále.

  • Aby zastavilo převaděči organizovaný pohyb migrantů. Dnešní předčasné parlamentní volby na Slovensku rezonovaly i u českých politiků poté, co prezident Pavel konstatoval, že by česko-slovenské vztahy mohl do určité míry narušit návrat k moci expremiéra Fica, který se v kampani prezentoval proruskou a protizápadní rétorikou a kterého mimochodem podpořili bývalí prezidenti Klaus a Zeman i expremiér Paroubek, což pro českého voliče by bylo jistě ukazatelem. Promluvil v době, kdy už skončila kampaň a platil zákaz agitace prostřednictvím sociální sítě, ke svým slovenským rodákům od bratislavského hradu český expremiér Babiš.

  • Ostře se vymezil vůči největšímu konkurentovi Ficovy strany SMER straně progresivní Slovensko, které přičetl nejrůznější, pro mnoho voličů ne libé záměry, které ale ta strana jaksi nemá ve volebním programu. Navíc, což je poněkud bizarní. V Evropském parlamentu je Babišovo hnutí ANO členem stejné frakce jako právě progresivní Slovensko a měly by tedy mít obdobné směřování. A když už jsme u předních českých opozičních politiků, Nejvyšší soud rozhodl, že se týdeník Reflex nemusí omlouvat předsedovi SPD Okamurovi, kterého před lety nazval na titulní straně Pitomiem a Okamura se od té doby s ním soudí. Jak ale Nejvyšší soud vysvětlila a odůvodnil závěr, že lacině populistické názory i vystupování žalobce v rozhodné době jsme se hodnocení jako hloupé je postaven na reálném základě.

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu