Názory a argumenty

Týden očima Petra Schwarze: Horizonty, vývrtky a jednorožec

Názory a argumenty

Týden očima Petra Schwarze: Horizonty, vývrtky a jednorožec
Hana Marvanová

Plus

Vědcům v americké laboratoři se podařil fantastický průlom – poprvé uskutečnili jadernou fúzi, při které vzniklo více energie, než se jí spotřebovalo. Opět šířeji se tak pootevřely dveře k novému zdroji čisté energie v prakticky neomezeném množství. Jenže jak se říká už léta mezi fyziky: horizont, ve kterém budeme tuto energii moci začít využívat, je tak 30 let a je tak vzdálený už asi šest desetiletí, jen se trošičku posouvá. Ale posouvají se i jiné horizonty.
Petr Schwarz

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Vědcům v americké laboratoři se podařil fantastický průlom. Poprvé uskutečnily jadernou fúzi, při které vzniklo více energie, než se jí spotřebovalo. Opět šíří se tak otevřely dveře k novému zdroji čisté energie v prakticky neomezené množství. Jenže jak se říká už léta mezi fyziky. Horizont, ve kterém budeme tuto energii moci začít využívat, je tak 30 let a je tak vzdálený už asi šest desetiletí. Jen se trošičku posouvá.

  • Ale posouvají se i jiné horizonty. Počet kandidátů na prezidenta se ani po rozhodnutí Nejvyššího správního soudu nezměnil. Zůstává jich devět, akorát jeden přibyl a jeden zase ubylo. Vypadla Denisa Rohanová, která si podala přihlášku ještě předtím, než byly volby vůbec vypsány. Podpořila i podpisy tehdejších zákonodárců a teď prý nechápe, proč soud vyřadil a hodlá to řešit u soudu ústavního. S podivem spíše je, proč i ministerstvo vnitra vůbec přihlášku uznalo. Analogickým postupem by se totiž Rohanová se stejnými podpisy rovnou mohla hlásit třeba i do voleb. Zapadá.

  • 18 či 20 let. Do souboje o post hlavy státu naopak soud vrátil Karla Diviše, kterému po přepočítání ministerstvem vnitra chybělo jen něco přes stovku podpisů. Jak totiž soud zjistil, ministerstvo se spolehlo na to, jak podpisy přečetl stroj, a vyřadilo Divišovi i podpisy, které byly v pořádku, ale stroje přečíst neuměl. Podobný problém nastal i u Karla Janečka, ale tomu ani soudní přepočítání podpisů nepomohlo. Chybovost byla příliš veliká. I Janeček se ještě chce do soutěže vrátit a žádá odložení voleb. Kandidáti totiž nemají reálnou možnost, jak zjistit, jestli jsou podpisy jejich podporovatelů v pořádku nebo jestli jim třeba někdo i záměrně na podpisových arších nepíše chybné údaje, aby je poškodil. Celé sbírání podpisů mezi občany se tak pro ně řadí spíše do účasti v loterii. Zákonodárci teď mají pět let do další volby, aby tento zjevný nesmysl v zákoně opravili. Nezbývá než věřit, že to nenechají vyhnít. Praha bude i nadále bez nového vedení města, zřejmě nejméně do února.

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu