Názory a argumenty
Týden očima Petra Schwarze: Olympijská pachuť a hlodavec v útoku
Názory a argumenty
Plus
Pařížské letní olympijské hry českým fanouškům příliš radostí nepřinesly – ukázalo se, že čeští sportovci mohou medaile z nějakého důvodu zřejmě získávat jen v pátek a i to jen ve skrovném množství. Alespoň se ale poctivě snažili, a za to jim budiž čest, a ještě větší čest těm výjimkám, které na medaile dosáhly.
Petr Schwarz
Přepis epizody
-
Končící pařížské letní olympijské hry českým fanouškům příliš radosti nepřinesly. Ukázalo se, že čeští sportovci mohou medaile z nějakého důvodu získávat zřejmě jen v pátek, a i to jen ve skromné množství. Alespoň se ale poctivě snažili a za to jim budiž čest a ještě větší čest těm výjimkám, které na medaile dosáhli. Snaha Českého olympijského výboru se ale žádnou čest nezaslouží. Ono ostatně cti vůbec postrádá. Na základě podivného výkladu dvě desítky let starého a ryze českého zákona o ochraně olympijských symbolik výborové zakazují vědomostním olympiádám studentů, aby dál tento název nosili. Podle Učené společnosti to už zatrhli olympiádě biologické či zeměpisné. Olympijští výbory se odvolávají na to, že prý nejde o ryze nekomerční aktivity. Organizátoři těchto soutěží totiž musí 10 % nákladů získat od nějakých partnerů. Takové jsou podmínky státní podpory. Představa výboru, tedy jež by studenti u nás soutěžili v něčem, co se bude jmenovat třeba národní vědomostní česká soutěž zeměpisu a ti nejlepší by pak odjeli na mezinárodní geografickou olympiádu, kterou pořádá mezinárodní geografická unie a koná se například za týden v Irsku. Před rokem byla v Indonésii. Všude ve světě se totiž tyto soutěže nazývají olympiádami a v těch mezinárodních dnes bez přehánění soutěží studenti z celé planety. Jejich organizátoři ve svých loukách většinou nijak přímo upozorňují na olympijské kruhy ho. Mezinárodnímu olympijskému výboru to nevadí. Zato u nás se to musí řešit až na vládní úrovni. Udělat pořádek a domluvit schůdné řešení má za úkol premiérův poradce nám to prvenství alespoň na evropské úrovni. Česko ale dosáhlo v jiné záležitosti podle žebříčku poradenské společnosti Deloitte i u nás nejí nejdostupnější bydlení na celém kontinentu. Pořízení průměrného nového bytu vyjde na více než 13 průměrných ročních platů. Ale od českých prvenství k české rutině. Policie po razii v severních Čechách zahájila trestní stíhání 14 lidí a pěti firem pro podezření z čachrování s veřejnými zakázkami, korupce, zneužití pravomoci veřejné osoby, krácení daně a dalších této souvislosti obvyklých zločinů. Ve vazbě skončil například chomutovský primátor za hnutí ANO Hrabáč. Mezi dalšími, o které se policie zajímá, je i karlovarský krajský radní pro dopravu za ODS Bursík, který obratem funkci složil. Šéf hnutí ANO Babiš oznámil, že Hrabáč už je z jeho hnutí prakticky vyloučen, čímž potvrdil svou neochvějnou demokratickou zásadu pokud někoho z hnutí ANO obviní, policie v našich řadách skončilo. Pokud se to ovšem netýká mne samotného. Po dramatickém poklesu tokijské burzy na počátku týdne obletěla panika burzy kolem celé planety ale neměla dlouhého trvání. Ukrajinci překvapivě zaútočili na ruské území vesmíru na Kursk a ruská armáda zatím není schopná je vytlačit.
-
Důvod a smysl tohoto nečekaného útoku zatím vůbec není jasný. Slovenská ministryně kultury za národovce Šimkovičová opět úřadovala. Přes protesty odborné i laické veřejnosti odvolal s okamžitou platností šéfa Slovenského národního divadla berličku a vzápětí ředitelku Národní galerie kusou. Na její místo dosadila podle svých slov krizového manažera Bittnera, který se na setkání se zaměstnanci galerie pochlubil, že nerozumí umění, ale prý rozumí financím. Je pro mě jedno, co ta instituce dělá, uvedl. A jak se ukázalo, praxi má i jako ezoterický léčitel prostě muž na svém místě. Rakouští klimatičtí extremisté ze skupiny Poslední generace ukončili své lepení k asfaltu a blokády dopravních komunikací. Prý pochopili, že tímto způsobem ničeho nedosáhnou. Tedy snad kromě naštvání spoluobčanů. Trvalo jim to ale dost dlouho. Jejich němečtí kolegové před nedávnem na chvíli paralyzovali provoz na frankfurtském letišti, když se přilepily k odletové dráze tento týden. Stejného výsledku, byť za cenu vlastního života, dosáhl i jediný plech, když překousal kabel elektrického vedení. Dvojice amerických astronautů, která na začátku června odletěla novou raketou Starliner od firmy Boeing na mezinárodní vesmírnou stanici, odkud se měla vrátit před dvěma měsíci. Tam možná kvůli problémům rakety bude trčet místo osmi dní až do února, kdy by mohla vzít zpět jiná raketa. Ať mi nikdo neuvázl. Den přeje posluchačům ČRo Plus sobě i celému světu Petr Schwarz.