Názory a argumenty

Veronika Lefrancois: Politika a hudba v Sanremu

Názory a argumenty

Veronika Lefrancois: Politika a hudba v Sanremu
Festival Sanremo 2023, vlevo umělecký ředitel festivalu Amadeus, vpravo zpěvák Gianni Morandi

Plus

Tomu, kdo v prvních týdnech února pobýval v Itálii, nemohl uniknout rozruch kolem 73. ročníku festivalu italské písně v Sanremu. Pět nekonečných večerů na kanálu RAI Uno letos dosáhly rekordů v divácké sledovanosti. A finále festivalu přitáhlo k obrazovkám přes 14 milionů Italů všech generací.
Veronika Lefrancois

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Tomu, kdo v prvních týdnech února pobýval v Itálii, nemohl uniknout rozruch kolem 73. ročníku festivalu italské písně v San Remu. Pět nekonečných večeru na kanálu v únoru letos dosáhly rekordu v divácké sledovanosti a finále festivalu přitáhlo k obrazovkám přes 14 milionů Italů všech generací. Jak vidět toto každoroční setkání v jindy poněkud ospalém Ligurském letovisku nepřestává Itálii fascinovat už od 50. let minulého století. Navzdory tomu, že se tu populární hudba a třpytivé kostýmy prolínají se skandály? Polemika my i politikou. Anebo možná díky tomu. Letošní polemiky se rozpoutaly už v lednu a zatáhli festival na poli mezinárodní politiky. Organizátoři totiž ohlásili, že na závěr soutěže ve videozáznamu promluví ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Oznámení vyvolalo okamžitou kritiku ze strany politiků, kteří byli před ruskou invazí na Ukrajinu spojení s Putinovým režimem a kteří od počátku války napadenou zemi podporují jen vlažně. Vůdce ultrapravicové Ligy Matteo Salvini stejně jako lídr antisystémového Hnutí pěti hvězd Giuseppe Conte odmítali, aby se hrůzy války připomínali na radostné oslavě populární písně s tím, že se to prý k sobě nehodí pro ruská komunistická média. Na internetu publikoval a petici proti vystoupení Zelenského, která získala přes 86000 podpisů. Debaty se natolik vystupňovaly, až ukrajinský velvyslanec v Itálii oznámil, že prezident Zelenský nehodlá vystoupit ve videozáznamu, ale že chce na festival poslat jen psanou zprávu. Ani tato změna plánu neuklidnila. Na 400 stoupenců Putinova režimu, kteří v poslední den festivalu zorganizovali manifestaci proti tomu, aby populární moderátor jménem Amadeus při finále soutěže četl Zelenského dopis. Navzdory protestům Amadeus zprávu přečetl a obecenstvo tleskalo tak jako při jiných proslovech ukrajinského prezidenta, který se v minulosti virtuálně zúčastnil podobných kulturních akcí. Byl mezi nimi například filmový festival v Cannes, udílení Zlatých glóbů a v samotné Itálii také benátský filmový festival. Všechny tyto projevy se obešly bez nějakého zvláštního odporu veřejnosti. Nicméně poněkud sterilní debata kolem festivalu v San Remu znovu ukazuje, jak je oproti jiným částem Evropy na Apeninském poloostrově veřejné mínění rozdělena v otázce podpory Ukrajiny, sankcím proti Rusku a zasílání zbraní napadené zemi. Pacifistické proudy jsou v Itálii velmi silné a ruská propaganda zde nachází úrodnou půdu také díky osobním vztahům některých politiků k Vladimiru Putinovi. Festival v San Remu je pro Italy událostí téměř posvátnou, a tak se do ní promítají všechny kontroverze a vášně, které zmítají italskou společností. Dávno už neplatí, že San Remo je svátkem italské písně a nic jiného, jak tvrdí Matteo Salvini. Spory kolem přítomnosti a proslovů významných politiků nebo kulturních osobností vyvolávají vášnivé diskuse každoročně a stali se součástí celé akce. A to je pravděpodobně i tajemství trvajícího úspěchu tohoto festivalu na Apeninském poloostrově.

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu