Online Plus
Ani ve druhém roce své existence se Chytrá karanténa nevyhnula některým problémům
Online Plus
Plus
Jak se od začátku měnila chytrá karanténa a co její fungování vypovídá o stavu českého eGovermentu? O tom diskutují šéfredaktor serveru Lupa.cz David Slížek, redaktor Deníku N Petr Koubský a zakladatel portálu Hlídač státu Michal Bláha.
David Slížek
Přepis epizody
-
Provází nás už od jara 2020 a měla být jedním z nástrojů, jak pomocí technologií bojovat s epidemií COVIDu-19. Tzv. chytrá karanténa ale i v roce 2021 prožila řadu zádrhelů a výpadků. Co to vypovídá o českém eGovernmentu? Téma pro novoroční vydání pravidelného pořadu o světě počítačů a internetu. Příjemný poslech vám přeje David Slížek on-line. Plus.
-
Na dálku. Přes internet samozřejmě vítám našeho pravidelného komentátora, redaktora deníku n Petra Koubského. Ahoj Petře. Ahoj. Davide. Proč chytrá karanténa ani v roce 2021 nefungovala optimálně? Co stojí za výpadky klíčových systémů a jakou rychlostí bude pokračovat dosud poněkud vlažným tempem probíhající digitalizace státu, o tom budeme mluvit se zakladatelem serveru hlídač státu Michalem Bláhou. Dobrý den. Podzim 2021. Ukázalo se, že hygienické stanice opět nestíhají trasovat nakažené státní aplikace a systémy, které se týkají pandemie, jako je například tečka tečka nebo systém ISIN, zase zažívali špatné starty a různé výpadky. Aplikace eRouška definitivně skončila vlastně ve chvíli, kdy se rozvíjela nová vlna pandemie. Co to všechno vypovídá o kvalitě českého eGovernmentu?
-
Ono to zdůraznil rozdíly i výrazného to rozdíly mezi jednotlivými částmi státní správy, kdy některá z nich se změněnými podmínkami dokázala vypořádat lépe a některá z nich nebyla schopná ani za rok a poučit. Bohužel pro nás všechny a část, která měla problémy s učením, se týkala zejména ministerstva zdravotnictví, ÚZISu a top managementu těchto úřadů. Ať už byl to politický management nebo jako ministr nebo ministři, tak nejvyšší vedení toho úřadu, protože neustále opakovaly ty samé chyby, které už se staly loni, které se scénáře, které se staly v létě a nedokázali z toho vlastně dojít ponaučení, že když jednu věc budete opakovat pětkrát a ono SK bude mít problém, tak o šesté se to změní.