Online Plus

Apple končí s vývojem vlastních samořídících elektromobilů. „Pověst technologického průkopníka už je minulostí,“ hodnotí Koubský

Online Plus

Apple končí s vývojem vlastních samořídících elektromobilů. „Pověst technologického průkopníka už je minulostí,“ hodnotí Koubský
Apple logo na Apple store ve čtvrti Saint Germain, Paříž

Plus

Firma Apple končí s vývojem vlastních samořídících elektromobilů. S odvoláním na svědectví zaměstnanců firmy o tom napsala agentura Bloomberg. Oficiálně se Apple ke zprávám nevyjádřil. Dosud ani oficiálně nepotvrdil, že na vývoji aut pracuje.
David Slížek

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Potíže s generováním obrázků pomocí i já jí konec vývoje samořídících aut v Applu, platby za ne cílení reklamy a první evropská konkurence včetně být i to jsou témata pravidelného přehledu dění ve světě počítačů a internetu, který vás také dnes provází David Slížek.

  • On-line plus.

  • Já samozřejmě u mikrofonu na dálku přes internet vítám také našeho pravidelného komentátora, redaktora deníku n Petra Koubského. Ahoj Petře. Ahoj. Davide. Evropa se dočkala vlastního velkého jazykového modelu. Jmenuje se Mistral a vytvořila ho stejnojmenná francouzská firma. Mistral je první potenciální evropskou konkurencí amerických modelů, jako je GPT džemy najel, lama nebo Claude. Francouzská společnost na svém modelu postavila také konverzační chatbot let, který zpřístupnil a k veřejnému testování. Společnost Mistral založili před necelým rokem bývalí zaměstnanci Googlu a Facebooku. Společnost rychle získala investice ve výši stovek milionů eur a už koncem loňského roku publikovala 1. 2 velké jazykové modely. Aktuálně zveřejněný model je dosud největší. Ve výchozím stavu pracuje hlavně v angličtině, němčině, francouzštině, španělštině a italštině a v jedné konverzaci dokáže zacházet s až 32000 jazykovými tokeny, tedy asi 20000 slovy v angličtině. Petře, první evropská konkurence těm americkým velkým jazykovým modelům? Jak to, že první? Proč jich podle tebe v Evropě třeba nemáme víc a proč tedy vlastně vznikají zejména ve Spojených státech podle tebe? Víc jich nemáme hlavně.

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu