Online Plus

Asymetrická šifra je fetiš. Výzkumníci s ní chtějí ukázat moc kvantových počítačů, míní Koubský

Online Plus

Asymetrická šifra je fetiš. Výzkumníci s ní chtějí ukázat moc kvantových počítačů, míní Koubský
Kvanový počítač

Plus

Výzkumníci z univerzity v Šanghaji publikovali výzkum, podle kterého se jim za pomoci kvantového počítače podařilo prolomit algoritmus RSA, na kterém stojí například většina zabezpečené internetové komunikace „Zřejmě je k dispozici nový postup, nový algoritmus, jak pomocí kvantového počítače prolomit asymetrickou šifru,“ konstatuje pro Český rozhlas Plus vědecký redaktor Deníku N Petr Koubský.
David Slížek

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Robotická auta Tesly, lámání šifer kvantovými počítači, potíže internetového archivu a konec roku, to jsou témata pravidelného přehledu dění ve světě počítačů a internetu, který vás také dnes provází David Slížek on-line.

  • Plus.

  • Samozřejmě na to ani dnes nebudu sám. U mikrofonu vítám našeho pravidelného komentátora, redaktora deníku n Petra Koubského. Ahoj Petře. Ahoj. Davide. Po 15 letech ukončila činnost vrchol tvářit web fanda. Nezisková organizace, kterou založil tvůrce webu Tim Berners-Lee a jeho spolupracovnice a později manželka Rous medailí v, vznikla v roce 2009. Měla propagovat a podporovat myšlenku svobodného a propojeného on-line světa. V té době mělo k internetu přístup mnohem méně lidí než dnes. Podle nadace šlo o asi 20 % světové populace. Situace se ovšem od té doby zásadně změnila, napsala dvojice zakladatelů ve veřejném dopise oznamujícím konec organizace. Dnes má přístup on-line skoro 70 % obyvatel země a existuje podle nich řada dalších organizací, které brání práva uživatelů internetových služeb a principy, na kterých web před lety vznikl. Za zásadní problém, který dnes webu hrozí, označili obchodní model sociálních sítí založený na sběru dat o uživatelích, který podle nich vedl ke koncentraci moci, tedy k přímému opaku toho jaksi Berners-Lee kdysi fungování webu představoval. Nadace tedy končí a otec z webu se bude dál zabývat především vývojem decentralizovaných technologií, jako je například jeho solit protokol. Petře, 15 let, tedy úctyhodná doba. Vlastně je to ale docela zajímavý milník, také když si uvědomíme, jak k relativně krátkou dobu pořád tady máme a vlastně vůbec internet, pořád to není. Nejsou staletí, jsou to spíš desetiletí a pořád tady existují lidé, kteří vlastně stáli na počátku této technologie, ať už tady internetu nebo pak holt White webu, tedy té možnosti, že si můžeme teď prohlížet stránky a klikat na odkazy apod.. Je opravdu po 15 letech ta nadace už nepotřebná a může v klidu zaniknout?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu