Online Plus

Google prohrál důležitý antimonopolní spor. „Řešení může ovlivnit celý internet,“ domnívá se Koubský

Online Plus

Google prohrál důležitý antimonopolní spor. „Řešení může ovlivnit celý internet,“ domnívá se Koubský
Minulý týden společnost Google představila největší změnu ve vyhledávání za poslední roky. Ukazuje se ale, že nová technologie má zatím nedostatky

Plus

Google prohrál první kolo důležitého antimonopolního sporu. Byl obviněn ze zneužívání své pozice ve vyhledávání pro posílení svého monopolu. „Pokud se něco pro Google změní, bude to mít důsledky pro celý internet,“ říká redaktor Petr Koubský. Jaké důsledky může mít prohraný soud pro Google? A je možné, že se naruší stabilita firmy?
David Slížek

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • V ní vyřešený případ porušení regulace velkých platforem v EU, dopady blokování zpráv na Facebooku, žaloba x na inzerenty a prohra Googlu v důležitém antimonopolním sporu. To jsou témata pravidelného přehledu dění ve světě počítačů a internetu, kterým vás také dnes provází David Slížek.

  • On-line plus.

  • Ani dnes na to samozřejmě nebudu sám, to bych nezvládl. U mikrofonu už je připraven také náš pravidelný komentátor a redaktor deníku n Petr Koubský. Ahoj Petře. Ahoj. Davide. Americká společnost Google prohrála první kolo důležité právní bitvy ve Spojených státech amerických. Firmu v roce 2020 zažalovalo tamní ministerstvo spravedlnosti a řada amerických států kvůli tomu, že Google podle žaloby zneužívá svou dominantní pozici ve vyhledávání k posilování svého monopolu. Soud teď dal žalující straně za pravdu. Vyhledávač Googlu má podle rozhodnutí v USA monopolní postavení. V roce 2020 měl v počítačích tržní podíl skoro 90 % a na mobilních zařízeních Američanů téměř 95 %. Toto zastoupení si ale firma podle soudu nevydobyla jen tím, že je její vyhledávač vysoce kvalitní. Google totiž platí většině výrobců zařízení a dalším firmám za to, že je v jejich výrobcích před instalován jako výchozí vyhledávač. Součástí smluv je i ustanovení, že firmy nesmí do zařízení před instalovat konkurenční vyhledávače. Právě tuto praxi soud označil za nezákonnou. Googlu už oznámil, že se proti rozsudku odvolá.

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu