Online Plus
Ujistěte nás, že na X efektivně zasahujete proti dezinformacím o konfliktu v Izraeli, vyzvala EU Muska
Online Plus
Plus
V poslední době se po sociální síti X, dříve Twitter, šíří obrázky či videa, která mají údajně zobrazovat útok na Izrael. Dost často s konfliktem ale vůbec nesouvisí, jsou z jiné oblasti, nebo dokonce z videoher.
David Slížek
Přepis epizody
-
Další satelitní roj, který má lidi připojovat k internetu. Opožděná elektronizace českého zdravotnictví, americká žaloba na TikTok a spor Evropské komise se sítí k šíření dezinformací. To jsou témata pravidelného přehledu dění ve světě počítačů a internetu, kterým vás dnes provází David Slížek. Samozřejmě ani dnes na to nebudu sám. U mikrofonu na dálku, přes internet vítám našeho pravidelného komentátora, redaktora deníku n Petra Koubského. Ahoj Petře. Ahoj Davide.
-
On-line plus.
-
Informace o tom, že se na sociální síti x dříve Twitter šíří dezinformace týkající se útoku organizace Hamas na Izrael, říká eurokomisař Thierry Breton. Ten na svém účtu zveřejnil dopis, ve kterém dává majiteli x Ilonu Maškovi 20 hodin na to, aby Evropskou komisi ujistil o tom, že jeho platforma proti dezinformacím zasahuje v souladu s evropskými pravidly. Podle nařízení o digitálních trzích musí platformy v podmínkách jasně uvádět, jaký obsah je na nich povolený a jaký ne. Nedávné náhlé změny podmínek x ale podle Bretona mohly evropské uživatele znejistit. Platformy podle nařízení také musí rychle odstraňovat nelegální obsah, na který je upozorní příslušné evropské úřady. Mám i zprávy o tom, že x nahlášený obsah v některých případech nemaže, tvrdí Breton. Mozkově sociální sítě také vyčítá, že se přes ni běžně šíří obrázky či videa, která mají údajně zobrazovat útok na Izrael, ale ve skutečnosti jde o zcela nesouvisející fotky nebo záběry z videoher. I Elon Musk ve své reakci také na síti x tvrdí, že od komise nedostal žádné konkrétní požadavky a Bretona vyzval, aby na x zveřejnil jednotlivá porušení pravidel. Petře, je tady první takový spor veřejný, tedy sítě x a y a maska s Evropskou komisí právě ohledně nějakých pravidel právě na mazání dezinformací a nelegálního obsahu. Asi se dalo čekat, že k něčemu podobnému dojde teď je to vlastně v souvislosti s útokem Hamasu na Izrael, kdy opravdu sociální sítě zaplavily různé obrázky a fotky a videa, která mají právě být z těch bojů v Izraeli. Ale velmi často se ukazuje, že ten obsah je falešný, že jsou to třeba fotky něčeho úplně jiného nebo právě, že pocházejí z videoher. Já jsem zaznamenal poměrně hodně ohlasů, které říkají, že právě x bývalý Twitter je z těch sociálních sítí asi nejplnější podobného obsahu. Zaznamenal jsi ty ze své zkušenosti taky něco podobného?