Osobnost Plus

Krajské volby v Česku nikdy samy o sobě nezpůsobily pád vlády. Způsobují v ní ale pnutí, domnívá se politolog Kopeček

Osobnost Plus

Krajské volby v Česku nikdy samy o sobě nezpůsobily pád vlády. Způsobují v ní ale pnutí, domnívá se politolog Kopeček
Politolog Lubomír Kopeček

Plus

V pátek 20. a sobotu 21. září se uskuteční krajské volby, v nichž se utká přes 8 280 kandidátů. „Od roku 2010 tady máme situaci, kdy značná část voličů mění svoje preference, přesouvají se od strany ke straně, v danou chvíli některé strany vypadávají z parlamentu, dostávají se tam nové, vrací se staré. Máme tu pohyb a proměnlivost,“ popisuje českou politickou scénu v rozhovoru pro Český rozhlas Plus politolog Lubomír Kopeček z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity.
Barbora Tachecí

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Osobnost.

  • Tak pane profesore, řekl byste, že v Česku máme už nějak standardní ukotvenou politickou scénu, anebo během následujících, řekněme 10 let máme čekat nějaké větší otřesy?

  • Strašně rád bych mít křišťálovou kouli a viděl za 10 let. To bych velmi ocenil. A když se vlastně dívám na poslední dekádu, 15 let české politiky, tak je to éra větších či menších volebních zemětřesení. Já vím, že ten výraz volební zemětřesení zní jako z přírodních věd nebo z nějaké jiné, z jiné reality. Ale v politologii se to používá. To jest, že od roku 2010 tady máme situaci, kdy voliči, respektive jich značná část mění svoje preference, přesouvají se od strany ke straně. V danou chvíli některé strany vypadávají z parlamentu, naopak se tam dostávají některé nové, některé staré se tam jdu se vrací. Takže to, co tu máme, je vlastně pohyb, proměnlivost a je otázka, jak bude velká v těch příštích letech.

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu