Osobnost Plus

Lidé vnímají Babiše a Trumpa jako divadlo. V předvolebních debatách se ale politika nevaří, upozorňuje teatrolog Just

Osobnost Plus

Lidé vnímají Babiše a Trumpa jako divadlo. V předvolebních debatách se ale politika nevaří, upozorňuje teatrolog Just
Teatrolog, divadelní historik a emeritní profesor Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Vladimír Just.

Plus

Většinu veřejných sympatizantů Donalda Trumpa přirovnal k novodobým apoštolům trhu a ideologům úspěchu. Nepřipadá mu dnešní skládání Trumpovy vlády jako skvělé absurdní drama? „Dneska se můžete nadít i toho, že naše nejpopulárnější komunistka se přizná, že je pro Trumpa,“ podotýká pro Český rozhlas Plus teatrolog, divadelní historik a emeritní profesor Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Vladimír Just.
Barbora Tachecí

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Osobnost.

  • Proč je ideologie úspěchu, jak jste to nazval, něčím s negativním znaménkem?

  • S negativní znaménko do toho dávají ty, co se podle nich chovají a dělají to dogmaticky, protože když je to nadřazeno všemu, zejména tomu, čemu já říkám dejme tomu etický rozměr politiky, kultury, vlastně veřejného, vůbec svět. A vždycky si vzpomenu na zlatý citát Jana Patočky, že samo zpochybňování morálního rozměru všeho je určitou kvalifikací, a sice diskvalifikací k nim. Ano, takto to je filozof, ale můj názor je ten, že že vlastně vždycky je, vždycky je hrozně jako podezřelé, když je něco nadřazeno něčemu jinému.

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu