Peníze a vliv

Expert: Návratnost fotovoltaiky na paneláku je do 10 let. Vyplatí se sdílet energii s místní školou

Peníze a vliv

Expert: Návratnost fotovoltaiky na paneláku je do 10 let. Vyplatí se sdílet energii s místní školou
Fotovoltaické elektrárna umístěné na střechách výrobních hal a skladů Pražské strojírny

Plus

Solární panely na střechu si v poledních letech pořizují hlavně majitelé rodinných domů, od loňska ale mají stejnou možnost také lidé v bytových domech, třeba na sídlišti v paneláku. Od letošního srpna si majitelé domů a bytů mohou také založit energetická společenství a vlastní vyrobenou elektřinu si různě přeposílat. Podmínkou je registrace u nového Elektroenergetického datového centra.
Jana Klímová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Pořídit si na střechu fotovoltaiku se stalo hitem mezi majiteli rodinných domků. Co ale ostatní lidé, kteří žijí v bytových domech a panelácích. Má smysl se do výroby elektřiny pouštět? A jak vlastně funguje ekonomika takových projektů u bytových družstev a společenství vlastníků. Podíváme se na to v praxi a poté také s ředitelem společnosti domy sobě Stanislavem Grossem. Příjemný poslech přeje Jana Klímová.

  • Peníze a vliv.

  • Bytový dům s 24 byty na plzeňském jižním předměstí patřil loni mezi první, které se rozhodly vyrábět elektřinu sami. Dům je nově zateplený a opravený. Zvenku nejsou panely na ploché střeše vůbec vidět. Elektřinu dům využívá na svícení a vaření, topení a ohřev vody obyvatelům zajišťuje centrální teplovod. Jaká byla cesta od nápadu až po instalaci solárních panelů včetně baterie my, popisuje předsedkyně místního SVJ. Ale na Juhásová.

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu