Peníze a vliv
Hampl: Kdyby bylo v rozpočtu započítáno vše, na co jsme ukázali, vláda by nedokázala snížit schodek
Peníze a vliv
Plus
Národní rozpočtová rada měla k návrhu rozpočtu závažné připomínky i loni, tehdy je ale podle jejího předsedy Mojmíra Hampla politici „odzívali“. „Už jsme evidentně někde ve volební kampani a to, co říkají nezávislé instituce, se používá jinak než za běžných okolností. Ale to je součást hry. Je to v pořádku,” řekl v rozhovoru pro Peníze a vliv Českého rozhlasu Plus ke kritice opozice, že je rozpočet „cinklý“ a stojí na zfalšovaných číslech.
Jana Klímová
Přepis epizody
-
Státní rozpočet na příští rok se schodkem 241 miliard korun prošel v PS prvním čtením. Podle opozice jsou ale čísla v rozpočtu cinknuté, zfalšovaná a prostě nereálná. Nejde přitom jen o politické proklamace. Kritici se také opírají o výtky k rozpočtu od nezávislé autority, a to Národní rozpočtové rady. Jejím předsedou je ekonom Mojmír Hampl, který bude hostem našeho dnešního dílu. Příjemný poslech přeje Jana Klímová.
-
Peníze a vliv.
-
Ministr financí Zbyněk Stanjura z ODS považuje státní rozpočet na příští rok za prorůstový a zároveň úsporný. Podle něj tedy návrh respektuje všechny klíčové priority vlády. Kritiku Národní rozpočtové rady, která začátkem října upozornila například na nadhodnocené příjmy státu z prodeje emisních povolenek a dividend a naopak na podhodnocené výdaje na dotace obnovitelných zdrojů či důchody celkově za desítky miliard korun, odrazil ministr Stanjura tím, že jde v rámci celého rozpočtu vlastně o drobné. A uvedl to na příkladu rodinného rozpočtu.