Peníze a vliv

Půl bilionu investic do elektrických sítí? Poplatky za elektřinu se zvýší o stovky korun

Peníze a vliv

Půl bilionu investic do elektrických sítí? Poplatky za elektřinu se zvýší o stovky korun
Elektřina (ilustrační foto)

Plus

Rozvoj fotovoltaik v domácnostech a nástup nových zdrojů elektrické energie si vyžádá zásadní proměnu elektroenergetických sítí. Do jejich posílení a modernizace má jít v příštích deseti letech v Česku skoro půl bilionu korun. Tyto investice se promítnou do částek, které za elektřinu platí koncoví zákazníci. Podle šéfa sdružení provozovatelů sítí Mariana Ruska půjde o jednotky stovek korun za rok. (Repríza, v premiéře jste pořad mohli slyšet 21. května.)
Jana Klímová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Fotovoltaická elektrárna na skoro každém domě, baterky v garážích a na kopcích větrníky. Pro mnoho lidí se takový obrázek stává ideálem budoucnosti při zajištění energií, aby to fungovalo. Provozovatelé elektrických sítí v Česku ale budou muset do roku 2035 investovat podle nových odhadů sumu dosahující skoro půl bilionu korun. Kdo to zaplatí? Kolik z toho se nám pak promítne do cen za dodávku elektřiny? A co tak obří investice přinesou celé ekonomice země? Téma pro dnešní díl. Jeho hosty budou šéf sdružení provozovatelů distribučních soustav ČSSD Marian Rusko a hlavní ekonom společnosti Deloitte a poradce vlády i prezidenta republiky David Marek. Příjemný poslech přeje Jana Klímová.

  • Peníze a vliv.

  • Do půl l l vody nenaliješ, vysvětloval nedávno novinářům předseda Rady sdružení distributorů elektřiny Marian Rusko důvod, proč bude potřeba masivně navýšit kapacitu sítí v Česku? Hlavně připojování nových solárních elektráren převážně na střechách domů totiž trhá v posledních letech rekordy a sítě tak začínají být malé. Jen loni se fotovoltaik připojilo 170000. Jejich potenciální výkon je 4000 MW, což je skoro dvojnásobek současné jaderné elektrárny Temelín. Další statisíce fotovoltaik pak na připojení do soustavy čekají. Sítě se tak budou muset zvětšit a změnit za cenu obrovských investic. Provozovatelé elektrických sítí vyčíslili, že od letošního roku budou muset navýšit investice o 38 % na 40 miliard korun ročně. Do roku 2035 tak dosáhnou nejméně 476 miliard korun. To by se mohlo promítnout lidem do vyšších plateb za dodávku elektřiny, připouští vrchní ředitel odboru energetiky Ministerstva průmyslu a obchodu René Neděla.

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu