Příběhy 20. století

Děti se ztracenou minulostí. Příběh Milušky Ottové, Petra Webera, Marie Andělové

Příběhy 20. století

Děti se ztracenou minulostí. Příběh Milušky Ottové, Petra Webera, Marie Andělové
Miluška Ottová se sestrou Ruth, doma v Ostravě před odjezdem do Trojanovic v roce 1943

Plus

V roce 1943 nebo spíš 1944 vzal Evžen Novák své malé dcery Ruth a Milušku a odvezl je z domovské Ostravy k vzdáleným známým na statek v Trojanovicích. Židovskou manželku Amálii už předtím ukryl v ostravské nemocnici, neboť se bál, že bude muset i s dcerami (podle takzvaných norimberských rasových zákonů „židovskými míšenkami“) nastoupit do transportu. Příběhy 20. století jsou tentokrát věnovány dětem, které prožily za nacismu část dětství v úkrytech a odtrženy od rodičů.
Adam Drda

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Začínají.

  • Příběhy 20. století. Pravidelně v tomto čase se pokoušíme osvětlit známé i zapomenuté události moderní historie. Vyprávíme osudy, na které se zapomnělo nebo se mělo zapomenout. I české dějiny mají své hrdiny a zbabělce, temná období i chvíle velkých činů.

  • Dnešní příběhy 20. století jsou věnovány dětem, které se během nacistického pronásledování Židů dostali do úkrytů. Přežívali v ilegalitě pod smyšlenou identitou oddělené od rodičů. Z mnoha důvodů není možné určit počet takových dětí, které měly či mají nějaký vztah k českým zemím, tedy které se tu buď narodili, nebo se dostali do Čech, na Moravu nebo do Slezska za nacismu či do Československa po válce se svými zachránci. Bylo jich jistě několik set. Mnohé z nich se už s rodiči nikdy nesetkali. V dnešních příbězích 20. století, jimiž vás provází Adam Drda, uslyšíte několik osobních a rodinných historií, které se podařilo zaznamenat pro archiv paměť národa. Přispěly k tomu dokumentaristé Michal Šimek, Silvie Hasalíková, Vít Lucuk, Hana Langová.

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu