Příběhy 20. století
Radujme se z každého dne, říká ukrajinská archeoložka. Děti s ní natáčely Příběhy našich sousedů
Příběhy 20. století
Plus
Skoro čtyři tisíce žáků a studentů, 700 učitelů ze 700 základních a středních škol z celé republiky se v roce 2022 zapojilo do projektu Příběhy našich sousedů. Žáci měli za úkol během několika měsíců zdokumentovat jeden konkrétní lidský osud a zpracovat ho do reportáže. Pamětníci dětem vyprávěli o druhé světové válce, kolektivizaci, o válkách v Jugoslávii a na Ukrajině.
Mikuláš Kroupa
Přepis epizody
-
I posloucháte vysílání ČRo Plus.
-
Začíná dokument z cyklu příběhy 20. století. Pravidelně v tomto čase se pokoušíme osvětlit známé i zapomenuté události moderní historie. Přinášíme vzpomínky těch, kdo jí tvořily. Vyprávíme příběhy, na které se zapomnělo nebo se na ně mělo zapomenout. I novodobé české dějiny mají své hrdiny a zbabělce, temná období a chvíle velkých činů.
-
Určitě znáte náš projekt pro základní a střední školy příběhy našich sousedů. Každý rok se ho zúčastňují 1000 žáků a studentů z celé republiky. Stávají se z nich na pět měsíců novináři, kteří mají za úkol zdokumentovat jeden konkrétní příběh nějakého zajímavého staršího člověka a pozadí jednoho osudu zkoumají událostí 20. století. Žáky a studenty doprovází jejich učitelé, nejčastěji dějepisu nebo občanky a pomáhají jim koordinátoři z neziskové organizace Post Bellum. Cílem je, aby se děti se svým učitelem podívali na dějiny i jinak než jen přes letopočty, učebnicové popisy událostí, životopisy slavných politiků. Aby se naučili přemýšlet, zkoumat, ověřovat, otevírali historické události z dob totalitních režimů 20. století skrze konkrétní lidský příběh. Během těch několika měsíců žáci navštíví nejen pamětníka, ale i české archivy, rozhlasové studio, projdou různými odbornými a technickými workshopy. Na závěr mají svojí nahrávku zpracovat do televizní nebo rozhlasové reportáže. Někteří se rozhodnou pro psanou reportáž, jiní kreslí komiks. Poslední fází projektu je finálová prezentace. Sejdou se všechny týmy z regionu, učitele i pamětníci a také jsou pozvaní novináři a historici. Před nimi mají jednotlivé týmy příběh do pěti minut prezentovat. U některých zvlášť povedených rozhlasových reportáží, které žáci vytvořili v průběhu loňského roku, vás nyní vítá Mikuláš Kroupa.