Příběhy 20. století
Znakem ruských pracovníků jest neúcta k zákonům, varoval po válce český zpravodajský důstojník
Příběhy 20. století
Plus
Jaká je česká zkušenost s Ruskem resp. Sovětským svazem ve 20. století? Otřesná. Gulagy, rozčarování, zklamání, otroctví, vojenské násilí, lži a vydírání.
Mikuláš Kroupa
Přepis epizody
-
Začíná dokument z cyklu příběhy 20. století. Pravidelně v tomto čase se pokoušíme osvětlit známé i zapomenuté události moderní historie. Přinášíme vzpomínky těch, kdo jí tvořily. Vyprávíme příběhy, na které se zapomnělo nebo se na ně mělo zapomenout. I novodobé české dějiny mají své hrdiny i zbabělce, temná období a chvíle velkých činů.
-
Mezi naší zemí a Ruskou federací panuje napětí. Mnozí mluví o hybridní nebo informační válce. Rusko je země, kde se znovu zamlžuje a překrucuje historie, jakoby žádné gulagy neexistovaly. Miliony zavražděných a utýraných politických vězňů, mezi nimi i 1000 Čechoslováků. Pakliže byste v Rusku pravdivě tvrdili, že Sovětský svaz byl do roku 941 nacistickým spojencem, mohli by vás v Ruské federaci zatknout a odsoudit za neúctu ke společnosti vlastní a ruským státním symbolům. V roce 2019 naše země přijala zákon, kterým se 20. srpen stává dnem památky obětí invaze v roce 1968. Rusko na to reagovalo vyjádřením, že přijetí takového zákona je velké rozčarování. Odporuje to prý česko-ruské smlouvy o přátelských vztazích a spolupráci ze srpna 1993, tak které si prý obě strany vyjádřily přání udělat tlustou čáru za minulostí.
-
Státní televize Rossija jedna odvysílala tento měsíc dokumentární film o odtajněných stránkách dějin Varšavské smlouvy. Ta podle snímku byla obranným spojenectvím bránícím sovětské spojence před agresivní Severoatlantickou aliancí. V tomto duchu televize obhajovala i sovětskou invazi do Československa v srpnu roku 1968.