Pro a proti

Babybox připraví dítě o identitu, říká pediatrička. Utajený porod není univerzální řešení, tvrdí gynekolog

Pro a proti

Babybox připraví dítě o identitu, říká pediatrička. Utajený porod není univerzální řešení, tvrdí gynekolog
babybox, ilustrační foto

Plus

Přesně před 19 lety byl v Česku instalován první babybox. Nyní jich máme u nemocnic už 88. Měly by přibývat další? Nebo je v zájmu nechtěných dětí, aby babyboxy nahradily utajené porody, jak Česku opakovaně navrhuje Výbor OSN pro práva dítěte? A jaké trauma odloženým dětem způsobí, že neznají svoji identitu? Diskutují předsedkyně Odborné společnosti praktických dětských lékařů Alena Šebková a gynekolog a porodník Aleš Roztočil.
Karolína Koubová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • 264 dětí za 19 let. Taková je bilance babyboxů, které začaly fungovat na začátku června 2005 a nyní jich je 88. Ačkoliv jejich smyslem bylo ochránit život a zdraví novorozenců, podle policejních statistik na počty jejich zabití či vražd nemají babyboxy vliv. Motivace k odložení dítěte tak bývá často rodin a materiální nebo sociální. Ukázaly se za téměř dvě dekády babyboxy jako užitečné? Nebo by bylo lepší je zrušit a využívat institut utajených porodů, jak doporučuje mimo jiné výbor pro práva dítěte při OSN.

  • A proti Karolíny Koubové.

  • Zdravím své dva hosty distančně. Tentokrát je naším hostem předsedkyně odborné společnosti praktických dětských lékařů Alena Šebková. Dobrý den. Hezký den. A rovněž po telefonních linkách zdravím gynekolog a porodník a soudního znalce, člena kolegia výrobce babyboxů prof. Aleše Roztočila. Dobrý den.

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu