Pro a proti
Budoucnost AI může být i taková, že vliv lidí na rozhodování postupně klesne k nule, varuje odborník
Pro a proti
Plus
Chatovací robot ChatGPT společnosti OpenAI umí psát články, poezii i vymýšlet vtipy. Obavy ze schopností této podoby umělé inteligence připouští i šéf společnosti, která chatbota vyvinula, Sam Altman. Převažují rizika, nebo přínosy umělé inteligence? Je třeba AI regulovat?
Lukáš Matoška
Přepis epizody
-
Společnost EA, která se zabývá vývojem umělé inteligence, nedávno na internetu zpřístupnila chatovací robot a chat GPT. Umí napsat články i poezii nebo vymýšlet vtipy. Uživatelé z celého světa zkoušejí, co všechno dokáže, a s nadšením nebo s obavami svoje zkušenosti sdílejí. Jisté obavy připouští i šéf společnosti, která tohoto chatbot a vyvinula jsem. Altman varuje, že s pomocí umělé inteligence půjde velmi účinně šířit dezinformace a starosti si dělá kvůli tomu, jak podobná technologie poslouží autoritářským režimům. Přesto je přesvědčený, že když se věc vezme za správný konec, zavádění umělé inteligence zvýší kvalitu našich životů. Převažují rizika nebo přínosy, a je tedy namístě větší regulace, nebo naopak neomezený vývoj.
-
Pro a proti Lukáše Matošky.
-
A našimi hosty tady ve studiu jsou vědec institutu budoucnosti lidstva v Oxfordu a Centra teoretických studií na Univerzitě Karlově Jan Kulveit. Dobrý den.