Pro a proti

Česko bez jádra? Jeden ze scénářů státní energetické koncepce s ním už počítat nebude, říká náměstek

Pro a proti

Česko bez jádra? Jeden ze scénářů státní energetické koncepce s ním už počítat nebude, říká náměstek
Jaderná elektrárna Dukovany

Plus

Zatímco Německo o víkendu vyřadilo z provozu poslední nukleární elektrárny, česká vláda v aktualizované státní energetické koncepci sází na rozvoj jádra. „Byla by chyba nepočítat s jádrem jako s výrobním zdrojem, u kterého existuje domácí know-how,“ říká náměstek ministra průmyslu Petr Třešňák (Piráti). Jiří Koželouh z Hnutí DUHA nesouhlasí. „Je velké riziko, že když vsadíme tak hodně na málo velkých zdrojů, tak se to časově nestihne a koncepce bude mít problém,“ míní.
Lukáš Matoška

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Některé státy EU možná zažalují Česko kvůli státní podpoře při výstavbě nového jaderného bloku v Dukovanech. Očekává to ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela za hnutí STAN. Projekt by to ale podle něj ohrozit nemělo. Podíl jaderné energetiky v Česku by měl být v budoucnu až nadpoloviční. Počítá s tím připravovaná nová energetická koncepce, jejíž teze minulý týden odsouhlasila vláda. Dává smysl, aby stát sázel hlavně na jádro, nebo by měl víc počítat i s obnovitelnými zdroji? Pro a proti.

  • Lukáše Matošky.

  • Našimi hosty na dálku jsou náměstek ministra průmyslu a obchodu a někdejší specialista útvaru bezpečnosti výstavby nových jaderných bloků v Temelíně Petr Třešňák z Pirátské strany. Dobrý den.

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu