Pro a proti
Dubček proměnil možnou občanskou válku v nádherný karneval názorů. To mu nikdo neodpáře, tvrdí režisér Kirchhoff
Pro a proti
Plus
Jaký politický odkaz po sobě Alexander Dubček, zásadní postava pražského jara zanechal, a jak ho můžeme vnímat s odstupem času? Dokumentaristka Helena Třeštíková říká, že rozhodně nebyl hrdina. Robert Kirchhoff, režisér a autor filmu Všichni lidé budou bratři připomíná, že Dubček měl malý manévrovací prostor a z toho vyplývají i možnosti jeho zpětného hodnocení.
Karolína Koubová
Přepis epizody
-
Za několik dní si připomeneme 55 let od tzv. vagonových rozhovorů. Delegace československých politiků v čele s Alexandrem Dubčekem v Čierné nad Tisou jednala se sovětským vůdcem Leonidem Brežněvem o vývoji Československa, kde se podle sovětského politbyra příliš rozjel reformní duch. Dubček tenkrát ve vagoně jedna s Brežněvem mezi čtyřma očima a českoslovenští politici odjížděli s mírným optimismem, že se příliš rozpočet celé Pražské jaro podařilo uhrát. Za tři týdny následovala sovětská okupace Československa.
-
Tak toto mě baví, tak jsem za výplaty i hodit. Tyto lidi. Ti, že to je, to, ti lidi potřebovali. Já jsem proti. Litvínovu prý tuto linii. Dr. Iva vznikla tím, že by tím tabu to propočítat tomu, že oběti zradil sám sebe, ale až za rok. A teď já na toto dílo dražit za 20 korun za tuto věc.
-
Takto mluvil Alexandr Dubček po rozhovorech v Čierné nad Tisou. I tento zásadní moment československých dějin zachycuje nový dokument. Všichni lidé budou bratři o Alexandru Dubčekovi, který po premiéře na filmovém festivalu v Karlových Varech vyvolal diskuse o tom, jaký politický odkaz někdejšího prvního tajemníka ÚV KSČ a hlavní tváře pražského jara převládá. Je důvod, proč by měli Češi a Slováci vnímat s hrdostí, že byl svého času jejich politickým vůdcem? Nebo problematické momenty Dubčekovi kariéry, které ovlivnily historii Československa, převládají nad těmi pozitivními.