Pro a proti

Ekonom Pánek: Ideální by bylo přestat státní vyznamenání udělovat. Je to monarchistický přežitek

Pro a proti

Ekonom Pánek: Ideální by bylo přestat státní vyznamenání udělovat. Je to monarchistický přežitek
Prezident Miloš Zeman při předávání státních vyznamenání

Plus

Jako každý rok i letos provázejí udělování státních vyznamenání 28. října kontroverze. Potřebuje vůbec Česko státní vyznamenání? „Udílejí se ve všech demokratických zemích. To ale neznamená, že jak je to u nás momentálně nastaveno, je ideální,“ míní ředitel New York University Prague Jiří Pehe. „Je to přežitek z monarchistických dob. Nic by se nestalo, kdyby se vůbec neudělovala. Ale určitě se dá najít i nějaký kompromis,“ myslí si ředitel Liberálního institutu Martin Pánek.
Lukáš Matoška

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Pražský hrad na předávání státních vyznamenání nepozval některé ústavní činitele. Prezident Miloš Zeman vysvětlil, že pozvánka nepřišla těm, kteří se odmítli zúčastnit předchozí ceremonie.

  • Premiér Petr Fiala z ODS označil za chybu, že nebyli pozváni. On sám dorazit hodlá. Zdá se, že spory o předávání státních vyznamenání už k oslavám 25. října patří. Netýkají se jen toho, kdo byl pozván a kdo odmítl přijít.

  • Týkají se i některých vyznamenaných, přičemž spory o to, kdo dostal řád nebo medaili, se někdy vedly i za předchozích prezidentů Václava Klause a Václava Havla.

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu