Pro a proti

Kdo má platit drahé léčby? Pojišťovny to nezvládnou, tvrdí Philipp. Systém má být spravedlivý, oponuje Laurenčíková

Pro a proti

Kdo má platit drahé léčby? Pojišťovny to nezvládnou, tvrdí Philipp. Systém má být spravedlivý, oponuje Laurenčíková
Martínek trpí AADC syndromem, který lékaři diagnostikovali pouze u 120 lidí na světě

Plus

Na léčbu dvouletého Martínka, který trpí vzácným genetickým onemocněním, lidé poslali více než 110 milionů korun. Jsou potřeba na genovou terapii, kterou odmítla uhradit zdravotní pojišťovna. Je přijatelné, aby lidský život závisel na internetové sbírce, nebo selhal stát? „Firma, která lék vyvinula, si nepožádala o stanovení ceny a úhrady,“ vysvětluje Tom Philipp (KDU-ČSL). Podle Kláry Šimáčkové Laurenčíkové není systém nastavený správně.
Jan Bumba

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Události kolem veřejné sbírky na léčbu dvouletého Martínka trpícího vzácnou nemocí, nešlo přehlédnout. Úspěšný výběr více než 100 milionů korun na genetickou léčbu doprovázely komentáře velebící lidskou solidaritu, ale také úvahy o tom, zda neselhává systém veřejného pojištění, když neproplatí léčbu, která existuje, ale je extrémně drahá. Je přijatelné, aby lidský život závisel na tom, kolik lidí pošle peníze v internetové sbírce? Dobrý poslech přeje Jan Bumba.

  • Pro a proti.

  • Hosty dnešního pro a proti jsou vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková. Dobrý den.

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu