Pro a proti

Na drahých potravinách vydělává především stát. To by nevadilo, kdyby hospodařil lépe, říká zástupce obchodníků

Pro a proti

Na drahých potravinách vydělává především stát. To by nevadilo, kdyby hospodařil lépe, říká zástupce obchodníků
Nákup potravin (ilustrační foto)

Plus

Globální ceny potravin už desátý měsíc klesají, v Česku se ale zvedly meziměsíčně o čtyři procenta a porostou i v únoru. ČR má DPH na potraviny 15procentní, tedy vyšší než v jiných státech. Pomohlo by daň snížit? Předseda Asociace českého tradičního obchodu Pavel Březina by vítal nižší ceny potravin, ale uznává že daňové změny by stát připravily o příjmy. Poslanec Petr Bendl (ODS) chce počkat na výsledky analýz, kdo v celém řetězci má jaké zisky a zda jsou přiměřené.
Karolína Koubová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Globální ceny potravin v lednu už 10. měsíc po sobě klesly. Jejich index se podle zprávy organizace OSN pro výživu a zemědělství dostal na nejnižší úroveň od září 2021. Přesto ceny potravin v Česku se rovněž v lednu meziměsíčně zvedly o čtyři % a porostou i v únoru, jak odhadují experti. I když už ne takovým tempem. Ceny sice rostly i v jiných zemích EU, u nás ovšem potraviny zdražovaly skoro nejrychleji ze sedmadvacítky. Jak by na to měla reagovat vláda? Pomohlo by snížení DPH na potraviny?

  • Pro a proti Karolíny Koubové.

  • Se mnou ve studiu už je Pavel Březina, předseda představenstva asociace českého tradičního obchodu, předseda Skupiny COOP provozující síť prodejen potravin. Vítejte. Dobrý den.

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu