Pro a proti
Nepodepsat moskevský protokol byla povinnost, nikoli statečnost, říká ke Kriegelovi John Bok
Pro a proti
Plus
Byl jediný, kdo před 55 lety nepodepsal tzv. moskevský protokol, který stvrdil okupaci Československa. Jako zástupce velitele Lidových milicí se ale také podílel na komunistickém puči v roce 1948. Máme Františka Kriegela dnes vnímat jako bojovníka za demokratizaci poměrů v zemi, nebo jako strůjce zločinného komunistického režimu?
Karolína Koubová
Přepis epizody
-
Odmítl jsem podepsat smlouvu o dočasném pobytu vojsk na našem území, protože byla podepsána nikoliv perem, ale hlavněmi děl a samopalů, prohlásil František Kriegel ve svém posledním projevu na sjezdu ÚV KSČ 30. května 1969, což znamenalo nejen jeho vyloučení z ústředního výboru, ale i ze strany. Jak skoro po 55 letech od srpnové okupace a podpisu moskevských protokolů, které jako jediný, který odmítl připojit, hodnotit jeho osobnost. Je symbolem občanské statečnosti a boje za demokracii, nebo je spolu strůjcem zločinného systému, když v roce 1948 organizoval lidové milice v Praze? A jak vlastně dnešní optikou posuzovat míru viny a míru zásluh?
-
Pro a proti Karolíny Koubové.
-
Ve studiu vítám bývalého disidenta a signatáře Charty 77 a spoluzakladatele spolku Šalamoun Johna Boka. Dobrý den. Dobrý den. A mým druhým hostem je historik Ústavu pro studium totalitních režimů Milan Bárta. Dobrý den. Dobrý den. Pánové, jen stručně na úvod otázka. Poprosím o krátkou odpověď. Jak hodnotit teď Františka Krídla? Jde o symbol občanské statečnosti a boje za demokracii a můžeme být na něj hrdí, nebo ne? Tak, pane Bárto.