Pro a proti
Nerovné odměňování mužů a žen v základním platu neexistuje, tvrdí viceprezident svazu průmyslu Rafaj. Měření potvrdilo rozdíly, říká socioložka Simerská
Pro a proti
Plus
Zaměstnavatelé budou podle chystané unijní směrnice muset poskytovat údaje o rozdílu v platech žen a mužů na stejné pozici. Pomůže to k větší rovnosti v odměňování? „Jde o velmi správný krok. Pokud směrnice začne platit, zpřehlední odměňování těm, kteří teď trpí tím, že není transparentní,“ říká socioložka Lenka Simerská. „Směrnice nemá potenciál zásadním způsobem ten problém řešit. Jde o další byrokratické zatížení,“ míní viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj.
Lukáš Matoška
Přepis epizody
-
Zaměstnavatelé budou muset poskytovat údaje o rozdílu v platech žen a mužů pracujících na stejné pozici. Vyplývá to ze směrnice, na které se členské státy EU dohodly s Evropským parlamentem, a to ještě za českého předsednictví. Ženy podle odhadů za stejnou práci v průměru vydělávají míň než muži. Rozdíl se sice v jednotlivých zemích v posledních letech zmenšuje, ale Česko pořád zaostává za evropským průměrem. Dá se očekávat, že dojednaná směrnice povede ke změně, protože se o konkrétních platových nerovnostech bude vědět, nebo nová pravidla budou pro firmy znamenat jenom další byrokracii, která nic moc nezmění, protože platové nerovnosti mají hlubší příčiny.
-
Pro a proti Lukáše Matošky.
-
Našimi hosty k tomuto tématu jsou hlavní kurátorka projektu rovná odměna ministerstva práce a sociálních věcí Lenka Simerská. Dobrý den.