Pro a proti

Nerovné odměňování mužů a žen v základním platu neexistuje, tvrdí viceprezident svazu průmyslu Rafaj. Měření potvrdilo rozdíly, říká socioložka Simerská

Pro a proti

Nerovné odměňování mužů a žen v základním platu neexistuje, tvrdí viceprezident svazu průmyslu Rafaj. Měření potvrdilo rozdíly, říká socioložka Simerská
Gender pay gap, genderová rovnost, nerovnost pohlaví, ilustrační

Plus

Zaměstnavatelé budou podle chystané unijní směrnice muset poskytovat údaje o rozdílu v platech žen a mužů na stejné pozici. Pomůže to k větší rovnosti v odměňování? „Jde o velmi správný krok. Pokud směrnice začne platit, zpřehlední odměňování těm, kteří teď trpí tím, že není transparentní,“ říká socioložka Lenka Simerská. „Směrnice nemá potenciál zásadním způsobem ten problém řešit. Jde o další byrokratické zatížení,“ míní viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj. 
Lukáš Matoška

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Zaměstnavatelé budou muset poskytovat údaje o rozdílu v platech žen a mužů pracujících na stejné pozici. Vyplývá to ze směrnice, na které se členské státy EU dohodly s Evropským parlamentem, a to ještě za českého předsednictví. Ženy podle odhadů za stejnou práci v průměru vydělávají míň než muži. Rozdíl se sice v jednotlivých zemích v posledních letech zmenšuje, ale Česko pořád zaostává za evropským průměrem. Dá se očekávat, že dojednaná směrnice povede ke změně, protože se o konkrétních platových nerovnostech bude vědět, nebo nová pravidla budou pro firmy znamenat jenom další byrokracii, která nic moc nezmění, protože platové nerovnosti mají hlubší příčiny.

  • Pro a proti Lukáše Matošky.

  • Našimi hosty k tomuto tématu jsou hlavní kurátorka projektu rovná odměna ministerstva práce a sociálních věcí Lenka Simerská. Dobrý den.

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu