Pro a proti

Ředitel Cermatu hazardoval s osudem přihlášek tisíců lidí a reputací vlády, říká IT odborník. Neměl jinou možnost, namítá náměstek

Pro a proti

Ředitel Cermatu hazardoval s osudem přihlášek tisíců lidí a reputací vlády, říká IT odborník. Neměl jinou možnost, namítá náměstek
Přijímací zkoušky (ilustrační foto)

Plus

Elektronický systém přihlašování na střední školy (DiPSy) nakonec úspěšně zaregistroval drtivou většinu uchazečů. Kritizován je ale ředitel CERMATu Miroslav Krejčí za nestandardní postup při vývoji systému. „Určitě se tam staly chyby a nepřesnosti, nicméně moc jiných možností nebylo,“ říká náměstek ministra pro legislativu Ondřej Profant (Piráti). „Výsledek není nějak katastrofálně špatný, ale způsob, jakým se k němu dospělo, je příšerný,“ míní odborník na IT Josef Bouška.
Karolína Koubová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Na středních školách vrcholí zadávání listinných přihlášek do systému a evidenci těch přihlášek, které byly podány elektronicky nebo výpisem poprvé digitálně se mohli přihlašovat letos a tuto možnost využil rekordní počet žáků 135000. Podle nejnovějšího průzkumu agentury STEM Mark se digitální přihlášky líbí 73 % lidí, a to i přes počáteční problémy a odložený start. Kritiku ovšem schytává ředitel společnosti CERMAT Miroslav Krejčí za vývoj systému ty psy i ministr školství Mikuláš Bek připustil, že šlo o nestandardní postup pro výjimečnou situaci.

  • Bylo jasné, že to bude trochu taková gerila, že to prostě bude velmi časově napjaté, což samozřejmě zvyšuje riziko toho, že ten start nebude úplně hlad.

  • Který? Zaslouží si ředitel CERMATu Miroslav Krejčík kritiku za improvizaci a nestandardní postup při programování systému, nebo naopak pochvalu a za odvahu a pohotovost, s jakou se mu nakonec systém podařilo rozjet.

Více z pořadu