Pro a proti

Transparentní mzdy? Byrokracie, míní podnikatel Jaroš. Srovná to vyjednávací podmínky, namítá europoslanec Peksa

Pro a proti

Transparentní mzdy? Byrokracie, míní podnikatel Jaroš. Srovná to vyjednávací podmínky, namítá europoslanec Peksa
ilustrační foto

Plus

Firmy by podle chystané novely zákoníku práce měly zaměstnanci povinně dávat informaci ohledně platu a mezd kolegů na stejné pozici. Pomůže to ke zmírnění rozdílu v odměňování mužů a žen? „Věřím, že to zjednoduší vyjednávání o platech a pomůže ke zlepšení situace,“ tvrdí europoslanec Mikuláš Peksa (Piráti). „Je to pouze další byrokracie a administrativa,“ argumentuje podnikatel Josef Jaroš.
Jan Bumba

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Chcete vědět, kolik berou vaši kolegové? Nebo raději ani ne? Každopádně to vypadá, že získáte možnost to zjistit kvůli novele zákoníku práce, která se vytváří i v návaznosti na evropskou legislativu, budou zaměstnavatelé povinni poskytnout informace o platech a mzdách kolegů na stejné pozici. Hlavním cílem je snížit platové rozdíly mezi ženami a muži. To zdaleka není jen český problém. Za platovou rovnost tento týden stávkovali třeba i ženy na Islandu včetně premiérky Katrin Jacobs. Do té nové to jen vypadá na témž státu. Dorostu, to dril a sedli a prezident.

  • Podle islandské premiérky ženy stále ještě nedosáhli úplné rovnosti a navíc jsou terčem útoků. Dá se ale očekávat, že novela zákoníku práce přinese kýžený efekt. Dobrý poslech přeje Jan Bumba.

  • Pro a proti.

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu