Pro a proti
Zákaz UNRWA přichází ve špatnou dobu, soudí bývalý ministr zahraničí Petříček. Ještě rozhodnutí Izraele studujeme, reaguje diplomat Hladík
Pro a proti
Plus
Distribuci humanitární pomoci v Pásmu Gazy, kde už rok probíhá válečný konflikt mezi Izraelem a teroristickým hnutím Hamás, ještě více zkomplikuje zákaz působení Úřadu OSN pro palestinské uprchlíky na izraelském území (UNRWA). Podle bývalého ministra zahraničí Tomáše Petříčka izraelský krok přichází ve špatnou dobu. „Ještě to studujeme,“ reaguje v pořadu Pro a proti Českého rozhlasu Plus ředitel Blízkovýchodního odboru ministerstva zahraničních věcí Petr Hladík.
Lukáš Matoška
Přepis epizody
-
Se bude Lukáš Matoška. Rada bezpečnosti OSN vyjádřila znepokojení nad tím, že Izrael na svém území zakázal činnost úřadu OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě. Ve stejném duchu se předtím vyjádřila diplomacie EU, podle které izraelský zákaz odporuje mezinárodnímu právu. Izrael svoje rozhodnutí hájí tím, že podle něj i v Úřadu pro palestinské uprchlíky pracovali i lidé napojení na radikální hnutí Hamas. Zároveň Izrael ujišťuje, že se postará o to, aby se dodávky humanitární pomoci do pásma Gazy dostali jinak. Humanitární organizace o tom však pochybují. Činnost úřadu podle nich nelze nahradit. Uprostřed války, která katastrofálně dopadá na civilisty, je postup Izraele ospravedlnitelný? Kdo bude pomáhat Palestincům v Gaze a jak se k celé věci staví Česko pro a proti?
-
Lukáše Matošky.
-
Našimi hosty k tomuto tématu jsou bývalý ministr zahraničních věcí, dnes ředitel progresivního analytického centra a taky analytik Ústavu mezinárodních vztahů Tomáš Petříček. Dobrý den. Zdravím vás na dálku. Tak doufejme, že se spojení napraví. A tady ve studiu je ředitel odboru Blízkého východu a severní Afriky na ministerstvu zahraničních věcí Petr Hladík. Dobrý den. Zdravím vás. Dobré ráno. Pane Hladíku, jak se díváte na to, že Izrael tedy na svém území zakázal činnost úřadu OSN pro palestinské uprchlíky?