Prolomit vlny

Twitter Files jsou hodnotné, ale rozpačité. Twitter se pod vedením Muska cenzury neštítí

Prolomit vlny

Twitter Files jsou hodnotné, ale rozpačité. Twitter se pod vedením Muska cenzury neštítí
Street art od umělce, který si říká Rebel Bear, zobrazující přechod Twitteru pod Elona Muska. Nakolik je Muskovo vyobrazení trefné, můžeme spekulovat

Radio Wave

Když Elon Musk vloni koupil sociální síť Twitter, slíbil, že ve spolupráci s novináři vydá zprávu o tom, jak tato služba fungovala před jeho akvizicí. Naskakoval tak na dlouholeté (a opakovaně vyvracené) přesvědčení, že Twitter „umlčuje konzervativní hlasy“. V naplňování tohoto cíle nejen kvůli problematické formě vydání selhal. To ale neznamená, že takzvané Twitter Files nemají svou hodnotu.
Matěj Schneider

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Prolomit vlny glosář Radia Wave rádiových.

  • Prolomit veliký glosář Radia Wave, když Elon Musk vloni koupilo sociální síť Twitter, slíbil, že ve spolupráci s novináři vydá zprávu o tom, jak tato služba fungovala před jeho akvizicí. Naskakoval tak na dlouholeté a opakovaně vyvracené přesvědčení, že Twitter umlčuje konzervativní hlasy. V naplňování tohoto cíle nejen kvůli problematické formě vydání selhal. To ale neznamená, že tzv. tu i trefil z nemají svou hodnotu.

  • Přístup k vybraným datum Twitteru dostala hrstka novinářů v čele s Matem, tají být. Ten je pozoruhodnou osobou americké mediální scény. Začínal jako spoluzakladatel divokého satirického časopisu exil, později se stal komentátorem pro Rolling Stone, napsal několik knih o socioekonomických nerovnostech, policejních vraždách nebo amerických médiích. V posledních letech publikuje primárně na vlastním blogu NASA vzteku. Už právě několik prvních jeho vydání. Twitter film s dobře ilustruje, jak je celé toto Muskem zaštítěné snažení nedokonalé. Tají například píše o tom, jaké cenzorské požadavky měla na Twitter americká FBI. Novinář tu vypichuje několik absurdních požadavků na to, aby zaměstnanci Twitteru jako škodlivé a dezinformace cenzurovali. Možná ne bůhvíjak vtipné, ale přesto naprosto zřejmé vtipy. Mylně uvádí datum amerických voleb, jenže posléze tají by přiznává, že příklady, které sám vypíchl, Twitter nakonec nesmazal. Je přínosné dozvědět se, že FBI vůbec něco takového žádala? A jak takový požadavek vypadá? Bezpochyby.

Více z pořadu