Radioporadna

Halucinování. Umělá inteligence si začne vymýšlet, když nezná přesnou odpověď, vysvětluje youtuber

Radioporadna

Halucinování. Umělá inteligence si začne vymýšlet, když nezná přesnou odpověď, vysvětluje youtuber
Umělá inteligence už není sci-fi

Hradec Králové

Pojďme se učit pracovat s umělou inteligencí. Hostem radioporadny Českého rozhlasu Hradec Králové je Václav Maněna, učitel, youtuber, ale také lektor a spolupracovník Technologického centra v Hradci Králové, kde právě mimo jiné uvádí kurzy práce s umělou inteligencí. A je tu také Adriana Hopak Tocháčková, koordinátorka vzdělávacích kurzů Technologického centra. 
Jana Kudyvejsová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • A my už se jdeme učit pracovat s umělou inteligencí, protože o té se stále častěji mluví, tak o ní budeme mluvit i my dnes na frekvencích ČRo Hradec Králové, a to s Václavem Maněnou, který je učitelem. Je to youtuber, tak je ale lektor, spolupracovník technologického centra v Hradci Králové, kde právě spolupracuje jako lektor kurzů mimo jiné práce s umělou inteligencí. Dobré dopoledne.

  • Dobré dopoledne. Čím jiným začít než vysvětlit, co je to vlastně ta umělá inteligence? Určitě všichni máme nějakou představu a máme i představu o tom, že umělá inteligence umí spoustu věcí, nejenom sestavovat různé texty. Ale zároveň všichni máme určitě velkou zkušenost s vyhledávači na internetu, kde si prostě zadáme cokoli a cokoli můžeme taky najít. Ale ta umělá inteligence, ta už ty informace tak nějak víc propojuje. Dalo by se tedy vysvětlit, na jakých principech, jaký je to systém? Jak to funguje?

  • To řeknu velice stručně pomocí takových analogii, které používám, když to třeba vy se tu lidem na těch kurzech, tam jde o to, že my jste mluvila krásně o tom, že máme určitou představu. Tu představu máme často jenom velice zúženou na to, protože v médiích často se potkáváme s tím, že umělá inteligence jsou vlastně takové ty různé čety. K tomu se dneska dostaneme. A když zkrátka ten počítač s vámi mluví jako člověk, může vám třeba vygenerovat já nevím, domácí úkol nebo referát anebo zase na druhou stranu vidíme ta rizika, o kterých taky dneska budeme určitě mluvit. A ta rizika spočívají v různých fake news a v různých vygenerovaných obrázcích. Možná si posluchači mají zkušenost třeba z médií o s různými těmi svlékacími jsem tak aplikacemi atd., ale ta umělá inteligence ve skutečnosti je daleko širší pojem a pro mě je to vlastně situace, kdy si ten stroj, ten počítač nebo klidně si můžete představit mobilní telefon, který máte v kapse, tak kdy se s ním můžete bavit ne jako nějaký pokročilý uživatel, ajťák nebo programátor, ale jakoby to byl člověk. Taková jednoduchá situace z běžného života je, že třeba do navigace v mobilu zadat třeba hlasem naveď mě dneska do ČRo a ta navigace tomuto lidskému přirozenému jazyku rozumí a zareaguje na něj. Vy jste mluvila, uvedla jste krásný příklad u toho vyhledávání. A právě když zapojíme do vyhledávání umělou inteligenci, tak nám to strašně moc pomůže, protože možná jste někdy byli v situaci, kdy jste třeba chtěli něco vyhledat na internetu, tak jste zadali do nějakého toho vyhledávače a on vám to nenašel přesně to, co jste chtěli. A může to být i proto, že jste třeba nedokázali přesně definovat, co potřebujete. Zkrátka jste nedokázali bavit se s tím vyhledávačem tou jeho řeč, i když to řeknu, když se ta umělá inteligence, to je ten váš dotaz, vezme a snaží se nějakým způsobem zjistit, co jste vlastně třeba měli na mysli, i když jste to přesně nevyjádřily. Mám takový krásný příklad, který určitě posluchači budou znát. To z mého dětství, taková komedie, ve které si do počítače, když přiveze si ze západního Německa počítač a paní Růžičková tam hrál. A ten ten její manžel tam do toho počítače napsal pět samic a ten počítač s tvrdým i to napsala. Ten počítač na to vůbec nijak nezareagoval, jenom prostě tupě opsal pět samic, protože prostě zkrátka pro ten počítač je to úplně neznámá věc, protože nebyl inteligentní. Když máme dneska v počítačích, mobilech, mělo inteligenci, tak to znamená, že ten počítač se snaží tak, jako když se třeba bavíte vy s cizincem, snažíte se ho nějak doptat, snažíte se s jeho třeba gestikulace pochopit, co jako měl na mysli. A ta umělá inteligence je zkrátka všude kolem nás. Takže třeba krásně to můžeme vidět v těch navigacích, které když vás někam navigují, tak automaticky zohledňují, jaká je třeba dopravní situaci, jestli není nějaká objížďka, jestli třeba když nemáte dálniční známku, tak vás to nepošle na dálnici atd. atd..

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu