Radioporadna

Pocit tupých a oteklých prstů = příznaky syndromu karpálního tunelu. Jaké jsou rady fyzioterapeuta?

Radioporadna

Pocit tupých a oteklých prstů = příznaky syndromu karpálního tunelu. Jaké jsou rady fyzioterapeuta?
Práce na počítači (ilustrační foto)

Hradec Králové

Hostem radioporadny je dnes fyzioterapeut Filip Mráz z REHA Centra v Hradci Králové. Jako téma jsme dnes zvolili tzv. syndrom karpálního tunelu. Podle údajů Národního registru nemocí z povolání se právě syndrom karpálního tunelu pohybuje na předních příčkách.
Jana Kudyvejsová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • A naším hostem dnes je fyzioterapeut Filip mráz z centra na Okrouhlíku v Hradci Králové. Dobré do.

  • Poledne. Dobrý den vám i vašim divákům. Naše dnešní téma jsou kvartální tunely, tzv. syndrom kardinálního tunelu. A já už v úvodu jsem říkala, že podle údajů národního registru nemocí z povolání se právě syndrom kardinálního tunelu pohybuje na předních příčkách. Takže to už se pomaličku dostáváme k příčinám. Určitě rozebereme i to, jak se syndrom kardinálního tunelu projevuje. Ale jsou ohrožení právě i lidé, kteří vykonávají nějakou manuální práci?

  • Určitě většinou to jsou lidi, kteří hodně pracují v kanceláři. Hodně pracuji právě s počítačovou myší klávesnicí, nebo jsou to třeba takový spíš dělnické profese, kdy jsou tam třeba nějaký vibrační přístroje, který ty ty vibrace se přenáší na ty ruce a už potom dochází k postižení toho nervu. Takže spíš takový jako manuální, dlouhodobý jednorázový přetěžování té horní končetiny v oblasti jako zápěstí a svalů ruky právě může vést k tomu, že se ten čerpání tunel stáhne, tlačí na ten nerv.

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu