Radioporadna
Psycholog Lašek: Syndrom vyhoření přichází nenápadně, ničí však důsledně. Tělo nám vysílá signály
Radioporadna
Hradec Králové
Podle Psychiatrické kliniky pražské Všeobecné fakultní nemocnice se zhruba každý čtvrtý Čech potýká se syndromem vyhoření. Čísla se od roku 2020 trvale zvyšují, podobně jako pacientů s depresí, která může po vyhoření následovat. Příčinou podle odborníků nebývá jen pracovní vyčerpání, ale jakákoliv dlouhodobá zátěž.
Pavla Kindernayová
Přepis epizody
-
Syndrom vyhoření přichází nenápadně, ale ničí důsledně. Podle psychiatrické kliniky pražské Všeobecné fakultní nemocnice za zhruba každý čtvrtý Čech potýká právě se syndromem vyhoření. Čísla se od roku 2020 trvale zvyšují, podobně jako u pacientů s depresí, která může po vyhoření následovat. Příčinou podle odborníků nebývá jen pracovní vyčerpání, ale jakákoliv dlouhodobá zátěž. Za studia ČRo Hradec Králové vás a zdraví Pavla Kindernayová. No a jsem ráda, že pozvání k rozhovoru dnes přijal psycholog doc. Jan Lašek, se kterým si budeme povídat o vyhoření, o příznacích a hlavně o tom, jak mu předcházet. Pane docente, vítej.
-
Té dobré dopoledne lidem. Máte někdy taky pocit, že všechno stojí za houby?
-
No tak samozřejmě ano, ale nemyslím si, že by to byly příznaky vyhoření. To jsou příznaky naštvání, které se dostavují i v ideálních. Já nejsem vztazích rodinných, pracovních a jiných. To bychom si lhali do kapsy, kdybychom řekli, že to neexistuje. Je to záležitost, kterou jste nakousla, velmi závažná právě proto, že vzniká nenápadně, dlouhodobě.