Radioporadna
Střevní mikrobiom ovlivňuje imunitu a psychiku. Slouží jako „tréninkový tábor“ pro imunitní buňky
Radioporadna
Hradec Králové
Radioporadna věnovaná naší stravě a také tomu, jak vše funguje v našem těle. Vše rozebereme s Ing. Hanou Stříteckou z Ústavu Preventivního lékařství Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a také ředitelkou spolku Fér potravina. Jako hlavní téma jsme zvolili střevní mikrobiom a to, jak dokáže ovlivňovat naši imunitu a psychiku.
Jana Kudyvejsová
Přepis epizody
-
A dnes se zase po čase budeme trochu věnovat naší stravě a taky tomu, jak to všechno funguje v našem těle, protože naším hostem je Ing. hana Střítecká, ředitelka spolku Fér potravina. Hana Střítecká z ústavu preventivního lékařství Lékařské fakulty v Hradci Králové Univerzity Karlovy. Dobré dopoledne. Dobré dopoledne. Tak my jsme pro dnešní den zvolili téma střevní mikrobiom a jak dokáže ovlivňovat naši imunitu a naši psychiku. Ale nejdřív určitě pojďme říct, jak to vlastně v našich střevech vypadá, co tam všechno žije?
-
Ano, to si myslím, že jako vědět úplně všechno tam žije, nikdo z nás nechce. Ale prostě představme si to tak, že to prostě směs bakterií, virů, kvasinek, prostě taková symbióza různých malých živočichů a organismů, které nás dokáží potrápit a jednak samozřejmě jsou i pro nás velmi prospěšný. Teď, když se o ně dobře staráme, tak nám můžou prospět právě tím, že třeba nám udržují imunitu nebo se i třeba zlepšuje náš zdravotní stav a jsme dobře v pohodě a případně i třeba nějaké účinky na pleť nebo budeme správně štíhlý, prostě všechno. Toto dokážou ty střeva ovlivnit. Všechno musí být vyvážené. Dokonce když si čtu tady v těch našich materiálech, tak se tu píše, že střeva jsou jedním z největších imunitních orgánů.
-
V těle jsou, mají až 70 % vlastně těch imunitních buněk, jsou právě ve střevech a je to částečně nad tím, že když si vezmete, co všechno vlastně těma stromy prochází a co všechno nesmí projít vlastně do do toho těla. Takže vlastně tam máme spoustu spoustu vlastně těch senzorů a těch látek, které chtěla vlastně zabraňují, zabraňují tomu, aby se dostaly do těla patogeny nebo právě, aby když už se něco do těla dostane, tak aby zavčasu vlastně zareagoval náš imunitní systém tak, abychom a nepropukla nějaká nemoc.