Ranní interview
Chceme pomoct Ukrajině přiblížit se co nejvíc EU, shrnuje politickou roli Česka před evropským předsednictvím Lipavský
Ranní interview
Radiožurnál
Přesně před 100 dny zaútočila ruská vojska na Ukrajinu. Velikost území, které od té doby Rusové okupují, je srovnatelná s rozlohou Rakouska a Švýcarska dohromady. Země NATO a EU vyjadřují Kyjevu podporu ruskými sankcemi i dodávkami zbraní pro ukrajinskou armádu. Zapojila se i ČR, která například Ukrajině poslala bojové vrtulníky. Jakými dalšími prostředky může Česko Ukrajině pomoct? Poslechněte si rozhovor s ministrem zahraničí Janem Lipavským (Piráti).
Jiří Chum
Přepis epizody
-
Posloucháte Radiožurnál. Přesně před 100 dny zaútočila ruská vojska na Ukrajinu. Velikost území, které od té doby rusové okupují, je srovnatelná s rozlohou třeba Rakouska a Švýcarska dohromady. Rusko od začátku označoval o své kroky jako speciální operaci. Podle Ukrajiny i západních států jde ale jasně o neoprávněnou invazi. Země NATO a EU vyjadřují Kyjevu podporu ruskými sankcemi i dodávkami zbraní pro ukrajinskou armádu. Zapojila se i ČR, která například Ukrajině poslala bojové vrtulníky. Hostem ranního interview Radiožurnálu je teď ministr zahraničních věcí Jan Lipavský z Pirátů. Pane ministře. Dobrý den. Dobrý den. 100 dní. Válka se táhne. Má ještě ČR nějaké další možnosti, jak by Ukrajině mohlo pomoct?
-
ČR má celou řadu možností, jak Ukrajině pomáhat a činíme tak. Vláda je v tom velmi aktivní a myslím si, že celá česká společnost je v tom velmi aktivní, takže mi chtěl poděkovat i všem občanům, kteří nějakým způsobem přispěli například na humanitární sbírka.
-
Jaké možnosti tedy máme? Existuje třeba nějaký konkrétní plán? Požádal například Kyjev Česko o další konkrétní pomoc?