Ranní interview

Evropský summit v Praze: Všichni se shodli, že má smysl pokračovat, říká poradce premiéra

Ranní interview

Evropský summit v Praze: Všichni se shodli, že má smysl pokračovat, říká poradce premiéra
Summit unijních lídrů v Praze

Radiožurnál

Praha má za sebou historicky první summit Evropského politického společenství. Podle premiéra Petra Fialy se ukázal jako smysluplný a státy v setkávání budou pokračovat. Ukrajinský premiér Šmyhal v Praze zopakoval ambice Kyjeva vstoupit do NATO. „V budoucnosti to představitelné je. V tuto chvíli to reálně na pořadu dne není. Musíme Ukrajince podporovat v tom, aby se ubránili. Uvidíme, jaká bude podoba NATO po válce,“ komentuje poradce premiéra Petra Fialy z ODS Tomáš Pojar.
Petr Král

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Myšlenka evropského politického společenství se v Praze stala realitou. Na závěry včerejšího summitu 44 evropských zemí na Pražském hradě to prohlásil iniciátor tohoto nového formátu setkávání z evropských lídrů, a sice francouzský prezident Macron. Podle českého premiéra Petra Fialy z ODS se summit ukázal jako smysluplný, a proto v něm budou státy pokračovat. Příští schůzka bude v Moldavsku. Víc o výsledcích včerejšího summitu. Teď se v našem vysílání s poradcem premiéra Fialy Tomášem Pojarem. Dobrý den. Dobré ráno. Účastníci summitu se v Praze dohodli dokonce i na příštích třech hostitelských zemích. Po Moldavsku to bude Španělsko a pak Británie. Znamená to, že tento nový projekt přijali bez výhrad, anebo přetrvávají některé pochybnosti?

  • Já myslím, že se všichni shodli na tom, že má smysl pokračovat, že ještě je následující schůzky, ty následující sami ty ukáží, co mi je ta skutečná přidaná hodnota a tam se to celé bude vyvíjet. Ale rozhodně po tom včerejším dni myslím, že nikdo nepochyboval o tom, že by se měli lídři takto sejít příště, respektive všichni řekli, že se zase příště rádi sejít. No a jak často by se měli scházet? Prezident Macron navrhoval dvakrát ročně. Vy jste říkal, že by to stačilo jednou za rok.

  • Tak předpokládám, že v tuto chvíli a tím, jakým způsobem bylo rozhodnuto o tom, že se bude pokračovat, tak to spíše vypadá dvakrát ročně, ale ten samotný fakt toho summitu a ta celá atmosféra nebo do celá struktura neformální umožňuje s tím poměrně hýbat a pracovat s tím tak, jak bude potřeba. Takže já si dokonce dokážu představit, že někdy, když bude potřeba, kdyby vypukla nějaká další krize nebo se prohloubila takto, tak ten summit může být svolán rychleji. Naopak když nebude vůle nebo nebude potřeba se scházet, respektive kdyby to kolidoval s jinými summity, kde se zase ty lídři lidí, byť v rámci jiného uspořádání, tak by ta frekvence mohla být menší. V tuto chvíli to vypadá tak, že by se měl summit scházet dvakrát ročně, ale ale není to nic, co by bylo vytesáno do kamene a celé to postavené tak, že se má reagovat spontánně. Máme, bude to otevřené debatě, nikoli o žádných fixních strukturách.

Více z pořadu