Ranní interview
Finanční ohodnocení a větší kompetence. Jak si poradit s nedostatkem zdravotních sester?
Ranní interview
Radiožurnál
Nemocnice, ale i ambulance dlouhodobě bojují s nedostatkem sester. V Česku jich aktuálně chybí až čtyři tisíce, většina chybí v následné lůžkové péči. Tam je ale i nedostatek samotných lůžek. „Je to začarovaný kruh a spousta věcí, které se vzájemně propojují. Pokud sestry slouží v menším počtu ve směnách, tak dochází k jejich přetěžování a kvalita pracovního prostředí se zhoršuje,“ přibližuje prezidentka České asociace sester Martina Šochmanová.
Vojtěch Bidrman
Přepis epizody
-
Nemocnice, ale i ambulance dlouhodobě bojují s nedostatkem zdravotních sester. Jak spočítal Ústav zdravotnických informací a statistiky, v Česku jich aktuálně chybí až 4000. Většina sester chybí v následné lůžkové péči. Tam je ale i nedostatek samotných lůžek, vysvětluje šéf zdravotnických statistiků Ladislav Dušek.
-
Mám takový pocit, že jsme během těch uplynulých 20 let tak nějak zapomněli na to, že tato péče je v určité fázi života stejně důležitá jako ta péče akutní. A máme velké množství akutních lůžek a ty lůžka paradoxně trpí právě i nedostatkem té následné péče, protože potom řada hospitalizací na akutních lůžkách by na nich vlastně nemusela být.
-
Říká Ladislav Dušek. Po roce 2030 bude přitom následná péče třikrát potřebnější než teď, a to v důsledku stárnutí populace a přibývání chronicky nemocných. Nemocnice ale pociťují nedostatek sester i u akutních lůžek, často v intenzivní péči. Hostem Radiožurnálu je teď prezidentka České asociace sester a hlavní sestra pražského IKEMu Martina Šochmanová. Přeji vám dobré ráno. Dobré ráno s vaší každodenní praxe. Jaké konkrétní dopady má ten nedostatek sester?