Ranní Plus
Bez úředníků na obci, kteří vyloučeným lidem pomůžou s hledáním bytů, krizi nevyřešíme, říká analytik Klusáček
Ranní Plus
Plus
Česko je podle iniciativy Za bydlení na křižovatce. Buď schválí zákon o podpoře bydlení, anebo ho odmítne a zbytečné trápení dětí v bytové nouzi bude pokračovat. Dnes se v této situaci nachází přibližně 161 tisíc lidí včetně 62 tisíc dětí. „Opravdu potřebujeme zákon o podpoře bydlení. A pracovníky, kteří s tím budou na obcích pomáhat. Byty v regionech jsou,“ zdůrazňuje pro Český rozhlas Plus Jan Klusáček, analytik iniciativy Za bydlení a autor Zprávy o vyloučení z bydlení.
Pavlína Nečásková
Přepis epizody
-
Česko je podle iniciativy za bydlení na křižovatce. Buď schválí zákon o podpoře bydlení, anebo tento zákon odmítne a zbytečné trápení dětí v bytové nouzi bude pokračovat. Nyní se v ní v Česku nachází přibližně 161000 lidí, včetně 60000 dětí. A právě na ně, na děti, se zaměřuje nová zpráva o vyloučení z bydlení, která dnes vychází opět po dvou letech. A ve studiu už je tady s námi Jan Klusáček, analytik iniciativy za bydlení a autor zmíněné zprávy. Dobrý den. Vítejte.
-
Dobrý den. V letošní zprávě o vyloučení z bydlení se soustředíte tedy především na děti. Jaký je ten důvod?
-
Ten důvod je takový, že opravdu ty děti jsou tím, že vyrůstají bytové nouze. Tady bych možná posluchačům přiblížil, co to zahrnuje. Zahrnujete teda přebývání na jednak na ubytovnách, což si možná někdo představí, ale taky v extrémně přelidněných bytech, kde opravdu máme 5 6 m na osobu, je vlastně, představte si čtyřčlennou rodinu opravdu garsonce 25 m. Takže žádný prostor jako pro pro děti, pro jejich učení. Ale samozřejmě potom ještě ty podmínky, které jsou úplně nevyhovující, taky nevyhovující byty, tak opravdu vedou k velmi vysoké míře ohrožení těch dětí. Zjistili jsme, že vlastně pak už to nejhorší, to se může stát, že ty děti jsou odebrány z rodiny, takže ta míra toho odebírání dětí z rodin v bytové nouzi 13 x vyšší, než je jako obvykle.