Ranní Plus

Evropa hledá svou Albánii, zemi, která by souhlasila s budováním táborů pro migranty, říká novinář

Ranní Plus

Evropa hledá svou Albánii, zemi, která by souhlasila s budováním táborů pro migranty, říká novinář
Migranti čekají na vylodění z lodi v přístavu Arguineguin na ostrově Gran Canaria

Plus

Hlavy států čeká na summitu Evropské rady náročná debata o migraci. Řada členských zemí volá po tvrdším postupu proti nelegálním migrantům. Řešením by mohla být spolupráce se třetími zeměmi, které by uprchlíky na svém území zadržovaly, jako to dnes dělá Albánie pro Itálii. „Většina členských států si to přeje a snaží se najít tu třetí zemi, se kterou by bylo možné uzavřít podobnou dohodu,“ říká pro Český rozhlas Plus novinář Ondřej Houska, autor podcastu Bruselský diktát.
Pavlína Nečásková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • My ale v Bruselu ještě zůstáváme. Hostem ranního plusu je Ondřej Houska z Hospodářských novin a také autor podcastu bruselský diktát. Ondřeji, dobré ráno. Hezké ráno. Vraťme se ještě k tématu migrace a tomu postupu, který začala realizovat Itálie. Do středisek v Albánii by mohla Itálie umístit měsíčně až 3000 migrantů. Jak výrazně to může ulevit Itálii v boji proti nelegální migraci?

  • Pokud by to fungovalo tak, jak si to politici malují, tak by to mohla být významná změna ze dvou důvodů. Za prvé zase, pokud by to zafungovalo, odradit, mohlo by to odradí, odradit od.

  • Plavby do Itálie. Ty žadatele o azyl, kteří neprchají před nějakou válkou, ale jsou to tzv. ekonomičtí migranti z Bangladéše, z Pákistánu, z Tuniska, Alžírska apod.. A těch je většina dnes, protože věděli, že budou umístěni v Táboře hlídaném v Albánii, a nebudou mít naději, že se ihned přesunou někam do Německa nebo do Švédska.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu