Ranní Plus

Hizballáh je výrazně oslaben, Hamás osamocen. Dohoda o příměří má šanci vydržet, věří Kalhousová

Ranní Plus

Hizballáh je výrazně oslaben, Hamás osamocen. Dohoda o příměří má šanci vydržet, věří Kalhousová
Fotografie zveřejněná izraelskou armádou 3. října, zobrazovat má izraelské vojáky na operaci v jižním Libanonu

Plus

Od středečního rána platí příměří mezi Izraelem a radikálním libanonským hnutím Hizballáh. Podle Ireny Kalhousové, ředitelky Herzlova centra izraelských studií na Univerzitě Karlově, má dohoda, kterou pomohly zprostředkovat Spojené státy a Francie, šanci vydržet. A to přesto, že do poslední chvíle na sebe obě strany intenzivně útočily. „Izrael i Hamás chtěly ještě ukázat, že do příměří jdou z pozice síly, nikoli z donucení,“ přibližuje analytička pro Český rozhlas Plus.
Martina Mašková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Brzy ráno vstoupila v platnost dohoda o příměří mezi Izraelem a libanonským hnutím Hizballáh. Dohodu zprostředkovanou Spojenými státy a Francií schválil izraelský bezpečnostní kabinet. Během jeho jednáním ještě přitom pokračovaly intenzivní údery izraelské armády na Bejrút a podle premiéra Benjamina Netanjahua armáda rázně odpoví na jakékoliv porušení chystaného klidu zbraní ze strany Hizballáhu. Náš zpravodaj na Blízkém východě Štěpán Macháček popsal hlavní body příměří.

  • Ta dohoda je údajně zamýšlená jako stálé příměří, pokud tyto podmínky během těchto měsíců budou naplněné, podle podmínek té dohody by se měl Hizballáh stáhnout ze samotného jihu Libanonu až severně od řeky. Lítání tedy ozbrojenci Hizballáhu. Na jejich místo by měla přijít libanonská armáda a ve stejnou dobu, během těch dvou měsíců by také izraelští vojáci měli úplně opustit libanonské území. Na dodržování té dohody by se měli podílet jak Libanon, Izrael a UNIFIL, což jsou ty jednotky UN strážících modrou linii mezi Izraelem a Libanonem, tak také Spojené státy a Francie. Už teď vyvstávají otázky, jak bude řádná libanonská armáda schopná nahradit tedy ozbrojenci Hizballáhu na jihu Libanonu. Ví se, že armáda libanonská je podfinancovaná, že má málo vojáků, ale už teď se údajně připravuje 5000 vojáků na tuto misi a třeba EU už slíbila značnou finanční podporu právě libanonské armádě.

  • Štěpán Macháček, náš zpravodaj na Blízkém východě. A ve vysílání je teď s námi Živě Irena Kalhousová, ředitelka Herzlova centra izraelských studií na Univerzitě Karlově. Dobrý den.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu