Ranní Plus
Šéf Hamásu Haníja byl „eliminován“. „Zkomplikuje to jednání o rukojmích,“ upozorňuje analytik Tureček
Ranní Plus
Plus
Šéf teroristického hnutí Hamás Ismáíl Haníja byl pravděpodobně zabit při leteckém útoku na svou rezidenci v Teheránu. Hamás obviňuje Izrael, který mluvil o pomstě za teroristický útok z loňského 7. října. „Haníjovo zabití je komplikace nejen pro Hamás, ale i pro Izrael, který chce získat zpět svá rukojmí,“ upozorňuje Břetislav Tureček, vedoucí Centra pro studium Blízkého východu na Metropolitní univerzitě Praha.
Lukáš Matoška
Přepis epizody
-
Posloucháte v devět hodin a šest minut ve složení Pavlína Nečásková, Lukáš Matoška. Šéf palestinského teroristického hnutí Hamas Ismail Haníja byl pravděpodobně zabit i při leteckém útoku na jeho rezidenci v Teheránu. Tvrdí to Hamas, který přičítá odpovědnost za tento útok Izraeli. Ten sliboval hraného a další šéfy Hamasu zabít v odvetě za teroristický útok na Izrael z loňského sedmého října. Naším hostem hostem ranního plusu je Břetislav Tureček, vedoucí Centra pro studium Blízkého východu Metropolitní univerzity Praha. Dobrý den. Vítejte.
-
Dobrý den. Jak důležitý byl Haníja pro Hamas?
-
No tak určitě to byl jeden, řekněme z nejdůležitějších lidí. Ismaíl Haníja vyrůstal vlastně s Hamasem už od 80. let patřil mezi. On byl vlastně jakýmsi asistentem Šeicha. Já si, na kterého v 90. letech Izraelci zabili, zavraždili raketovým útokem, podobně jako teď vlastně Haníja. A postupně on se vypracoval. A když potom byly v roce 2006 volby v Palestině, tak on se dokonce stal premiérem a potom vlastně byl svržen, řekněme, a přitom proti puči teprve se a má se stal tou vládnoucí silou v Gaze, zatímco ti jeho odpůrci odešli na západní břeh. No a tím, že vlastně Hamas se stal vládnoucí silou, tak znovu posílila pozice. Ani byt už jenom v Gaze a vlastně šéfem toho politického vedení se stal asi před roce 2017, jestli se nepletu, když nahradil chválit a Michala, takže v tom politickém vedení on byl vlastně jedničkou. A o tom, že jeho role byla enormní mezi Palestinci, svědčí i to, že vlastně v posledních letech mnohokrát, když se dělaly průzkumy veřejného mínění, tak se ukazovalo, že on jednoznačně by byl třeba zvolen prezidentem, to znamená, volilo ho, volili by ho i Palestinci, kteří jim třeba dosud se hlásili k hnutí Fatah a k těm jiným umírněnějším frakcím.